SEO

Site Sıralamasını Yükseltmek İçin Altın İpuçları

Site sıralamasını yükseltmek, eski ya da yeni bütün içerik üreticilerinin en büyük sorunları arasında yer alıyor. Herkes içeriğinin bir an önce indekslenmesini ve sıralamada üst sıralara çıkmasını istiyor. Fakat sitenizin arama sonuç sayfalarında (SERP) gerçekleştirdiği her sıralama hareketi, içerik kalitesi, yüksek kullanıcı deneyimi, sosyal medyadaki varlığınız ve diğer sitelerin sizi tavsiye etmesiyle doğrudan alakalı.

Web sitesi sahiplerinin öncelikli hedefleri arama motorları icat olduğundan beri hep aynı: Sıralamada yukarıda yer almak. Organik aramalarda üst sıralara tırmanmak yüksek içerik kalitesi ve biraz zaman gerektiriyor. Google uzmanları, bu konunun tamamen sabırla ilgili olduğunu belirtiyor.

SEO konusunda her şeyden önce sabrınızı maksimum düzeyde tutmalısınız ve rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Rakipleri iyi analiz etmek için öncelikle rakipleri tanımak gerekir. Bu konuda hedeflerinizi düşük tutmayın ve üst sırada olmak istediğiniz anahtar kelimenin enlerini her zaman rakip olarak görün. Bu siteler hakkında sürekli araştırma ve SEO analizleri yaparak, yapılan çalışmaları örnek alıp, Google kriterlerine uyarlayıp, daha da geliştirerek ziyaretçilerinize sunun. İşte o zaman site sıralaması konusunda başarıya hızla yaklaşacaksınız.

Site Sıralaması İçin İyi Bir Anahtar Kelime Analizi Gerekir

Site sıralamasını iyi konumlara getirebilmeniz için güçlü analizler yapmalısınız. Başlangıçta çok başarılı olamasanız bile bu yönünüzü zaman içerisinde araştırarak ve kendinizi zorlayarak geliştirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Öncelikle üst sırada çıkmak istediğiniz anahtar kelimeyi Google’da aratın. Çıkan sonuçları inceleyin ve bu sonuçların ne tür bir yönelimde olduklarını analiz edin. Örnek olarak, “ev dekorasyon” anahtar kelimesinin arama sonuçlarında ticari içeriklere mi yoksa bilgiye dayalı içeriklere mi öncelik verildiğini kavrayın. Google’ın anahtar kelime yönelimleri tahminizden farklı olabilir. Bazı anahtar kelimelerde verilen bilgi büyük önem taşırken, bazı anahtar kelimelerde bilgiden ziyade sunulan ürünler ön plana çıkabilir.

Ardından ise yaptığınız analize göre sitenizi veya içeriğinizi güncelleyin. Ticari sonuçları, bilgi amaçlı içeriklerle ya da bilgi içeriği öncelikli olan sonuçları, ticari içeriklerle geçmekte zorlanabilirsiniz. Çoğu zaman Google size değil, siz Google’a uymak zorundasınız.

Site Sıralaması İçin Tasarım Önemli, Ancak..

Site sıralamasında tasarımın çok büyük önem taşıdığını düşünenler var, ancak Google her şeyi tasarıma yüklemiyor. Sitenin içeriği, güncelliği, ziyaretçilere sağladığı faydalar vb. birçok ayrıntı sıralama konusunda büyük önem taşıyor. Elbette görsellik de sıralamaya etki ediyor ancak içi boş bir sitenin harika bir tasarıma sahip olması takdir edersiniz ki sonuç getirmeyecektir. Tasarım ve içerik bütünlüğünün olması mutlak suretle gereklidir. (SEO uyumlu temaları buradan inceleyebilirsiniz)

İyi tasarımla birlikte sitenizde sürekli olarak içerik akışının olması şarttır. Eski içerikler olabildiğince güncellenmeli ve ziyaretçilere düzenli olarak yeni içerikler sunulmalıdır. Hiçbir işe yaramayan, ziyaretçi çekmeyen ve hatta gereksiz yük olan içerikler siteden kaldırılmalıdır. Sitenizin menüleri kolay, anlaşılabilir ve dolaşıma teşvik etmelidir. Anlaşılmayan, sürekli olarak bir yerden bir yere aktaran ve karmaşıklığa neden olan menüler fayda sağlamaz. Menülerde her zaman sadeliği esas almalısınız.

Sitenize Verilen Linkler Her Zaman Fayda Sağlamaz

SEO’nun ilk yaygınlaştığı dönemlerde yani sitelerin sıralamaya girmek için yarıştıkları ilk zamanlarda, dışarıdan gelen bağlantıların müthiş bir fayda sağladığı yönünde yoğun bir algı vardı. Site sahipleri sürekli olarak ücretli bağlantı almanın ya da ücretsiz bağlantılarla sitelerinin sıralamasını arttırmanın peşindeydiler. Sonrasında ise birbirine rakip olan siteler, bu bağlantı işinin aslında müthiş bir teknik olduğunu keşfettiler. Eğer bir siteye spam ya da uygunsuz içeriğin olduğu sitelerden bağlantı verilirse, bu bağlantılar siteye fayda sağlamaktan çok zarar veriyordu. Ayrıca Google bir yerden sonra ücret karşılığında alınan bağlantıları tespit etmeye başladı ve bu tür sitelerin spam kategorisine alınmasının önü açıldı.

Site Sıralaması

Site sıralaması konusunda ciddi bir mesafe kat etmek istiyorsanız, öncelikle kullanıcıya kesinlikle fayda sağlayan, rakiplerinize fark atabilecek ve son derece kaliteli içerikler üretmelisiniz. Eğer bu yola başvurursanız, daha ücret karşılığında almış olduğunuz bağlantılar bir müddet sonra size ücretsiz ve doğal olarak gelmeye başlar. Üstelik bu bağlantılar spam sitelerden değil, size katkı sağlayacak olan sitelerden gelebilir. Bu durumun tek anahtarı aşırı kaliteli içeriktir. Google sizi hem kaliteli içeriğinizden, hem de almış olduğunuz doğal bağlantılardan (backlink) ötürü ödüllendirir. Bu yüzden ücretli bağlantı alarak, risk almak gereksizdir. Emekleriniz bir çırpıda boşa gidebilir.

Sitenize gelen anlamsız bağlantıların olduğunu görüyorsanız, bu bağlantıların spam sitelerden olduğunu ve çeşitli şekillerde size zarar verdiğini düşünüyorsanız, rakiplerinizin ya da sizi sevmeyen birilerinin saldırısı altında olabilirsiniz. Bu yüzden bu durumu Google’a bildirerek, sitenizi korumak için erkenden adım atabilirsiniz. https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main adresindeki Google bağlantı reddetme aracı sayesinde, web sitenize gelen spam olarak niteleyebileceğiniz bağlantıları reddedebilirsiniz.

SEO: Her Zaman Gözden Kaçırdığın Bir Şeyler Olabilir!

Site sıralaması konusunda emeğinin karşılığını alamayan birçok kişi, müthiş bir SEO çalışması yaptığını, bu çalışmanın eksiksiz olduğunu ancak Google’ın gözüne bir türlü giremediğini düşünüyor. Yapılan çalışmaların da gerçekten SEO konusunda eksiksiz olduğu söylenebilir. Peki, Google neden onca çalışmaya rağmen rakipleri üst sıralarda konumlandırıyor?

SEO Zaman Gerektirir
SEO Zaman Gerektirir

SEO çok geniş bir dünya ve hiçbir içerik ya da site kusursuz değil. Bilgisayar veya internet nasıl dallara ayrılıyorsa, SEO’nun da birçok dalı ve detayı var. Her birini öğrenmenin ya da uygulamanın biraz zaman alacağı aşikar. Kusursuza yakın bir SEO bilgisi ile sitenizi yayınlıyor olabilirsiniz. Buna rağmen sıralamada bir yerde tıkanıyor, ilerleme kaydedemiyorsanız, tek eksiğinizin sabır olduğunu ifade etmek mümkün. Ayrıca sürekliliği de yabana atmamak gerekir.

SEO konusunda profesyonel bir çalışma yaptıktan sonra bu çalışmanın başarılı olup olmadığını anlayabilmek adına 1 hafta ila 3 ay arası beklemek gerekiyor. Yeni siteler için sitenin kendini ispat etme süresini de buna ilave edince SEO gerçekten zaman istiyor. Sektöre, rekabete, siteye ve daha birçok etkene göre bu süre uzayabilir. Öncelikle her şeyi yaptığınızı ve sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız, sabırlı olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sonrasında ise yaptığınız çalışmanın ya da içeriğin sıralamada üst sıralara çıkması için net bir sonuç alana kadar çalışmalarınıza devam etmelisiniz.

Sitenizin sosyal medyanın gücünden mutlaka yararlanıyor olması önemlidir. Bu durum sırlamaya önemli ölçüde etki edecektir. Ayrıca içeriğinizi doğru yerlerde ve doğru zamanlarda paylaşmanız önerilen bir yöntem. Alakasız bir forumda, konuda, platformda ya da herhangi bir yerde içeriğinizin ya da sitenizin reklamını yapmak, site sıralamasında pek bir fayda sağlamayacaktır. Gerekirse bu konuda profesyonel hizmetlere başvurmalısınız ya da sosyal medya yönetimi için yardım almalısınız.

Her konuda özgün olduğunuzdan emin olmalı ve rakiplerinizle farklı ancak amaca yönelik, kullanıcıya fayda sağlayan içerikler ya da siteler üretmelisiniz. Spam olan ya da spam riski taşıyan her türlü yoldan ya da sektörden uzak durmalısınız. Sıralamada yükselmeyi asıl hedef haline getirmek yerine, kullanıcılarınıza daha iyi ve kullanışlı bir site sunmayı amaçlarsanız, işte o zaman Google sitenizi sevecektir.

Sabrınızın sonunda artık rakiplerinizi geride bıraktığınızı ve sektörün lideri olduğunuzu göreceksiniz. İşte bu noktaya geldiğinizde çalışma disiplininizi yitirmemeli, daha özenli çalışmalarla örnek alınan bir site olmalısınız. Sonrasında ise yaptığınız her çalışmadan, yayınladığınız her içerikten sıralamada daha çabuk ve daha iyi sonuçlar almanız kalıcı olacaktır.

Related Articles

2 Comments

  1. buradan şu sonucu çıkartıyorum siteyi kullanıcı odaklı yapınca seo sıralamasıda yükseliyor

  2. Sitenin temasından biraz çekiyorum. Yavaşlığı vs. bulunuyor fakat görünüme önem vermek benim için daha iyi sanırım 😀

Check Also
Close
Back to top button