SEO

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması ve Rekabet Ölçümü Nasıl Yapılır?

SEO için anahtar kelime araştırması, SEO uyumlu içerik hazırlarken veya herhangi bir anahtar kelime üzerine web sitesi oluştururken yapılması gereken işlemlerin başında gelir.

Anahtar kelimelerin aranma hacimleri ve tıklanma oranları, anahtar kelime araştırmasının ve rekabet ölçümünü oluşturan temel unsurlardır. Niche bir anahtar kelime keşfetmek ve bu anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmak, her zaman iyi olmayabilir. Anahtar kelimenin internette ne kadar ilgi gördüğünü mutlaka tespit etmek gerekir. Her zaman için net bir aranma hacmi sonucuna ulaşılamayabilir. Çoğu rekabet ölçüm aracı size yaklaşık sonuçları verecektir. Asıl sonuçlar Google veritabanlarında saklıdır ancak bu sonuçlara ulaşmak sıradan bir webmaster için kolay görünmüyor. Bu yüzden tahmini de olsa birtakım verilerden yola çıkarak anahtar kelime belirlemek ve bu anahtar kelimeye özgü web siteleri veya içerikler üretmek gerekiyor.

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken İlk Konu:

Tıklanma oranı, aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşmak her zaman en akıllıca yöntemdir.

Rakiplerinizin Anahtar Kelime Analizlerini Yapın!

SEO için anahtar kelime araştırması sürecinde yardım almanız gereken bazı araçlar vardır. Bu araçlar size anahtar kelime hakkında çoğu bilgiyi sunar. Bu sayede anahtar kelime üzerindeki rekabet planlarınız şekillenmiş olur.

Semrush, en önemli anahtar kelime rekabet ölçümü araçlarından biridir. Semrush sizden herhangi bir URL ister ve bu URL’in, hangi anahtar kelimelerde rekabet içerisinde olduğu bilgisini sunar. Bu sayede rakiplerinizle mücadele ederken hangi anahtar kelimeleri kullanabileceğinizi öğrenebilir ve anahtar kelime planlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Semruhs yalnızca rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri değil, aynı zamanda anahtar kelime rekabet zorluğu ve diğer anahtar kelime istatistiklerini de çıkaran kapsamlı bir anahtar kelime rekabet ölçüm aracıdır.

Anahtar Kelime Zorluk Derecesi

SEO için anahtar kelime araştırması yaparken bir anahtar kelimenin rekabet düzeyini de anlayabilmek gerekir.

Herhangi bir anahtar kelimede rakiplerinizin yüksek bütçelerle sektörü tamamen ele geçirme durumu söz konusu olabilir. Eğer bütçeniz bu rekabete ayak uyduramayacaksa, hiç rekabete girmemek en mantıklı karar olacaktır. KW Finder ise bu konuda size yol haritası çizen önemli anahtar kelime araçlarından biridir. KW Finder sayesinde herhangi bir anahtar kelimede rekabet düzeyinin ne ölçüde olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

KW Finder, anahtar kelime rekabet ölçümü yaparken birçok kriteri bir arada değerlendirir. Anahtar kelimede zirvede olan sitenin yaşını, almış olduğu dış bağlantıları, arama motorlarına sunmuş olduğu güveni vb. birçok ayrıntı, rekabet zorluğunu belirler.

Bu araç vasıtasıyla yapmış olduğunuz rekabet ölçümlerinde, 30 puan ve altındaki her türlü anahtar kelime için çalışmanız önerilir. 30 puan ve altı, rekabetin kolay olduğu, yeni alınan bir domainin de çok çabuk şekilde rekabete girebileceği bir puan olarak kabul edilir.

Eğer sektörde veya anahtar kelimede zorlanmak istemiyorsanız, 10-20 puan aralığına sahip anahtar kelimelerin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Anahtar kelime zorluk ölçümü konusunda Ahrefs’in de etkili sonuçlar sunduğu söylenebilir. Yine KW Finder gibi birçok parametreyi bir araya getirerek ölçüm yapan Ahrefs, ölçümlerinde sitelerin backlink desteklerine daha çok önem verir. Haliyle bu durum Ahrefs’in zorluk ölçümü konusunda rakiplerine göre bir adım daha öne çıkmasına neden olur.

Anahtar Kelimeler ve Trafik Sağlayabilecek Diğer Anahtar Kelimeleri Tespit Edin

SEO için anahtar kelime araştırması yaparken en çok kullanılan araçlardan bir diğeri de Answer The Public aracıdır. Bu anahtar kelime aracını diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, tamamıyla ücretsiz olmasıdır.

Answer The Public, herhangi bir anahtar kelimenin destekleyici anahtar kelimelerini size bulur. Ziyaretçilerinizin sizi, hedeflediğiniz anahtar kelime dışındaki anahtar kelimeler vasıtasıyla bulabilmesi için içeriklerinizde veya sitenizde diğer anahtar kelimelere de yer vermeniz gerekir. Bu konuda ise iyi bir öngörünüzün ya da yardımcınızın olması gerekir. Aksi halde yardımcı anahtar kelimeleri tespit etmekte zorlanırsınız. İşte Answer The Public aracı, bir anahtar kelimenin kullanıcılar tarafından kaç farklı şekilde arandığının sonucunu vererek, içeriklerinizde veya sayfalarınızda doğru yan anahtar kelimeleri kullanmanızı sağlar.

Answer The Public, anahtar kelime önerileri sunarken genel olarak Bing ve Google aramalarını dikkate alır. Soru odaklı anahtar kelimeler, edat ve karşılaştırma içeren anahtar kelimeler için daha etkili sonuçlar verir. Özellikle yabancı dilde web sitesi sahibi olan webmasterların mutlaka incelemesi gereken araç, Türkçe için de yeterli olmasa da iyi sonuçlar veriyor.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button