SEO

Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir, Neden Önemlidir?

Mobil öncelikli indeksleme: Artan mobil cihaz kullanımı nedeniyle yapılan Google aramalarının büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Masaüstü cihaz kullanımı, mobil cihaz kullanımının hayli gerisinde kaldığı için artık Google mobil uyumlu web sayfalarına daha çok önem veriyor.

Sitenizin tasarımı, içerik yapısı, görsel uyumu ve mobil açılış hızı gibi ayrıntılar, mobil öncelikli indeksleme (mobile first indexing) için esas olarak alınan değerlendirme unsurlarıdır. Herhangi birinde problem yaşıyorsanız, arama sonuçlarında sıra kaybı yaşamanız an meselesidir.

Daha önceleri bir web sitesinin esas masaüstü versiyonu olarak kabul ediliyordu. Google yapmış olduğu bu değişiklikle sitenizin mobil halini “öncelikli versiyon” olarak kabul ediyor. Siteniz mobil uyumlu değilse, yüksek bir ihtimalle Google robotlarının gözünde tasarım hatalarıyla dolu olan, görsellikten ve içerik kalitesinden yoksun bir web sitesi olarak kabul göreceksiniz. Haliyle bu durumda Google robotları sizi arama sonuçlarında öne çıkarmak yerine, sizden daha iyi olan ve mobil kullanılabilirliği fazla olan siteleri öne çıkaracaktır.

Peki, mobil öncelikli indeksleme neden bu kadar önemlidir? Siteler neden mobil içeriğe ağırlık vermelidir?

Mobil Öncelikli İndeksleme Neden Önemlidir?

Mobil öncelikli indeksleme, ihmal edilmesi durumunda net bir sıralama kaybına neden olur. Henüz mobil öncelikli indekslemeye ayak uydurmamış olan bir web sitesi, alanında lider konumundaysa, çöküş sürecinin başladığı ve artık rakiplerinin, sıralamalarda o siteyi geride bırakmaya başladıkları görülebilir. Sitenin SEO yapısı ve yaşı ne kadar iyi olursa olsun, mobil deneyim konusunda kötüyse ve site Search Console’dan sürekli olarak mobil tarama hataları alıyorsa, güncellenmediği sürece sıralama kaybı yaşayacaktır.

Sitenizin mobil uyumlu olmaması yalnızca Google ve robotları nezdinde değil, aynı zamanda ziyaretçileriniz için de önemli bir dezavantajdır.

Bilindiği üzere artık hemen hemen her sitede özellikle WordPress altyapısı ile mobil uyumlu tasarımlar kullanılabilir. Sitenizin mobil uyumlu olmaması direkt olarak kullanıcı deneyimini düşürür. Karmaşık bir tasarım, kullanılması zor olan ve hatalarla dolu olan bir site anlamına gelir. Bu durumda ziyaretçileriniz, sizden daha iyi bir site deneyimi sunan rakiplerinize yönelirler.

Mobil öncelikli indekslemeye uygun olan bir site, aynı zamanda hız konusunda da rakiplerine göre fark yaratır. Siteniz 3 saniyenin üstünde bir sürede açılıyorsa, muhtemelen ziyaretçilerinizin %80’i sitenizi tekrar ziyaret etmekten kaçınır. (Site hızını arttırma yöntemlerini inceleyin)

Kısacası, mobil öncelikli indekslemeye uygun olmamak, tamamıyla ziyaretçi ve sıralama kaybı anlamına gelir.

Site Nasıl Mobil Öncelikli İndekslemeye Uygun Hale Getirilir?

Sitenizi mobil öncelikli indeksleme konusunda optimize etmek istiyorsanız, Google tarafından şart olarak koşulan aşağıdaki kriterleri yerine getirmeniz gerekir:

  • Mobil Tasarım ve İçerik: Öncelikle tasarımınız mobil uyumlu değilse, tasarımınızı mobil uyumlu hale getirerek işe koyulabilirsiniz. İçeriklerinizi ise artık mobil cihazlara daha uyumlu bir halde paylaşmanız gerekir. Bu yüzden uzun uzadıya gereksiz bilgiler içeren içerikler paylaşmak yerine, kolay okunabilir, konudan sapmayan ve mesajı net bir şekilde veren içerikler paylaşmaya özen gösterin. Ayrıca görselleri optimize ederek, boyutlarını düşürün.
  • Meta Verileri: Meta verileri dünya genelinde mobil öncelikli indeksleme duyulmadan önce masaüstü indekslemeye göre yapılıyordu. Haliyle bir içerik veya sayfa hakkında daha uzun meta verileri sunulabiliyordu. Artık meta verilerinin daha kısaltımış olması ve kullanıcıya direkt olarak istediğini vermesi gerekir.
  • Eski İçeriklerin Güncellenmesi: Eğer mobil öncelikli indekslemeye uygun olmayan içerikleriniz varsa, bir an önce eski içeriklerinizi güncellemeniz ve bu içeriklerin görsellerini de mobil uyumlu hale getirmeniz gerekir.
  • XML Dosyaları ve Site Haritaları: Google robotlarının sitenizle ilgili verilere ulaştığı her türlü dosyayı da mutlaka mobil uyumlu hale getirin. Özellikle site haritaları bu kapsamdaki düzenleyeceğiniz ilk dosya olsun. Search Console, robots.txt dosyanız nedeniyle hata veriyorsa, bu dosyayı da güncellemeyi unutmayın.
  • Site Hızı! (En Önemli Parametrelerden Biri): Siteniz olabildiğince erken yüklenmelidir. Google robotları bu konuda son derece hassasatırlar ve mobil öncelikli indeksleme kriterleri arasında site hızına ayrı bir parantez açarlar. Site hızınız yetersizse, sunucu yanıt sürenizi, daha hızlı çalışan temaları, daha az görsel kullanımını vb. site hızını arttıracak teknikleri gündeme getirmelisiniz.

En Önemli Mobil Öncelikli İndeksleme Çalışması Hangisidir?

Bir önceki başlıkta yer alan maddelerin hepsi mobil öncelikli indeksleme konusunda etkili çalışmalardır. AMP ise ekstra olarak yapılabilen ve Google tarafından önerilen bir çalışma olarak tanımlanabilir. AMP tamamen mobil cihazlar için geliştirilmiş ve 1-2 saniye içerisinde içeriklerinizin tamamen yüklenmesine yardımcı olan bir teknolojidir.

Yine yakın geçmişte Google tarafından duyurulan AMP teknolojisi, sitelerin mobil olarak kod kalabalığından arındırılmış, tamamıyla hıza yönelik optimize edilmiş ve mobil aramalarda sitelere büyük bir avantaj kazandıran bir teknolojidir.

Bu teknoloji sayesinde ziyaretçiler arama sonuçlarına tıkladığı an, içeriğiniz kullanıcının karşısına çıkar. Yüklenme süresi yok denecek kadar azdır. Açılan sayfa sitenizin çok daha sade, içerik öncelikli ve reklam yerleşiminin ideal olduğu bir sayfadır. Bu yüzden mobil trafiği fazla olan sitelerin, bu kullanıcı kitlesini kaybetmemeleri adına AMP teknolojisine yönelmeleri önerilir.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button