SEO

SEO ile Para Kazanma Yöntemleri

SEO ile para kazanmak, günümüzde 2009 yılından kalma kulaktan dolma bilgilerle başarıyla ulaşılabilecek bir iş değil. Ayrıca SEO ve para kazanma kavramları bir araya gelince aklınıza Google AdSense gelebilir. Fakat AdSense ile birlikte e-ticaret siteleri ve dijital pazarlama stratejileri ile SEO üzerinden para kazanılabilir. Kısacası, 2019 yılı itibari ile SEO ile para kazanma çok daha zor ve rekabetin yüksek olduğu bir alandır. Peki, SEO ile para kazanma yöntemleri nelerdir, nasıl bir yol izlemek gerekir?

SEO ile Para Kazanmak İçin Öncelikle Bir Web Sitesine Sahip Olmanız Gerekir

Ürün veya hizmet satacağınız bir web sitesi oluşturun veya satın alın. Bu konuda harekete geçmeden önce mutlaka sektörü iyi seçin. Öncelikle sektörün müşteri kaynaklı sorunlarını araştırın. Kar oranlarını öğrenmeye çalışın veya bu konu üzerinde araştırmalar ya da analizler yapın. Sektörde kimlerle rekabet edeceğinizi de önceden öğrenin.

Sonrasında ise SEO ile para kazanmak için sıkı bir çalışma sürecine gireceğinizi unutmayın. Sürekli olarak sitenizle, siparişlerinizle, müşterilerinizle, pazarlama ve reklam çalışmalarıyla uğraşacağınızı bilin. Kendinizi yoğun bir sürece hazırlayın. SEO konusunda ne tür çalışmalar yapacağınızı belirleyin ve sırayla bu çalışmalar için yola koyulun.

Kullanıcı Deneyimini Net Bir Şekilde Alabileceğiniz Bir Sistem Oluşturun

Kullanıcı deneyimleri SEO ile para kazanmak adına edinebileceğiniz en önemli fikirlerdir. Kullanıcılarınızın geri dönüşlerini dikkate alarak, problemlerini çözerek ve onlara ilgi göstererek sitenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca kitleniz bu sayede değerli hisseder ve bu sizi sürekli tercih edilen bir işletme haline getirir. Peki, kullanıcı deneyimi nasıl izlenir, bu konuda nasıl bir sistem geliştirilebilir?

Çok başarılı işletme programlarından birini hayata geçiren ve dünya çapında bir kitle elde eden girişimci, yaptığı bir röportaj sırasında bu konuda şöyle bir çalışma yaptığını dile getirmişti: “Haftanın belirli günlerini belirliyorum ve o günlerin uzun saatleri boyunca kullanıcılarla bizzat online chat üzerinden görüşüyorum. Kullanıcıların sorunlarını dinliyorum ve önerilerini alıyorum. Bu sayede daha da gelişiyorum ve kitlemi daha da büyütüyorum.”

Sitenize online destek, canlı destek vb. direkt olarak kullanıcı ile iletişime geçebileceğiniz sistemler eklerseniz ve bu konuya vakit ayırırsanız, satış rakamları üst düzey olan, mutlu bir kitleye sahip ve herkes tarafından önerilen bir e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca e-posta, destek hattı ve daha birçok kanal üzerinden kullanıcılarınızla iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

Siteniz kullanıcılarınıza ne kadar çok hitap ederse, ne kadar çok olumlu yorum alır ve kullanıcı deneyimi ne kadar iyileşirse, SEO skorunuz da o denli artar. Google bu tür uygulamalara ya da kullanıcı deneyimine önem veren sitelere öncelik sağlar.

SEO

Anahtar Kelime İçeren Marka Yaratmak ve SEO

SEO ile para kazanmayı istiyorsanız, sitenizin her detayında bir SEO uyumu olmalıdır. Markanızın içerisinde bir de anahtar kelime olması, rakiplerinize göre büyük bir avantaj sağlayacaktır. İşletmeniz büyümeye başladığı zaman ise hem anahtar kelime hem de marka ile birlikte Google aramalarında üst sıralara çıkmaya başlarsınız. Bu sayede yeni müşteriler edinir ve satışlarınızı da ciddi oranda arttırırsınız.

Her Detayı İçeren Ürün Sayfaları

E-ticaret platformlarında ve e-ticaret sitelerinin genelinde, kullanıcıların en büyük sorunları arasında ürün hakkında yeterli bilgi olmaması sorunu yer alıyor. Kullanıcılar bir ürün alırken, o ürünü canlı canlı inceleyemedikleri için ürünün bütün ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu yüzden ürün sayfalarında mutlaka ürüne ait her detayın yer alması gerekir. Üstelik bu ayrıntılar ürün sayfasına yerleştirirken, mutlaka anahtar kelime çalışması, yan anahtar kelime çalışmaları da yapmanız önerilir.

Bir ürüne ulaşmanın Google arama sonuçlarında birden fazla yolu olabilir. Müşterilerinizin ya da rakiplerinizin müşterilerinin, bir ürüne nasıl ulaştıklarını iyi bir şekilde analiz edin ve ürün sayfalarını bu analizler sonucunda dizayn edin. Ürün sayfalarında ne kadar çok bilgi olursa, görseller ne kadar özgün ve anlaşılır olursa, sayfa ne kadar çok hızlı açılırsa, SEO konusunda o kadar çok başarılı olduğunuz söylenebilir. Bu tür kriterlere uyan ürün sayfaları, kısa süre içerisinde arama sonuçlarında yükseliş sağlayacaktır.

SEO’yu ve Anahtar Kelime Çalışmalarını Hiçbir Zaman Bırakmayın

SEO ile para kazanma için yola çıkan birçok e-ticaret girişimcisi, SEO konusunda başarıya ulaşmak adına büyük yol kat eder. Disiplinli ve sürekli olanlar her zaman başarıya ulaşırlar ancak bu başarının devamlılığını unuturlar. Birçok büyük marka ya da büyüme konusunda kendini aşan marka, bir müddet sonra SEO’yu göz ardı etmeye başlar. Bu durum ise balon etkisi yaratır. Marka bir yere kadar şişer ve iyi bir kitle elde eder. Sonrasında ise sürekliliği getiremediği için patlar ve gözden uzaklaşır.

Bir markanın büyümüş olması, Google ve önde gelen arama motorları için bir süre boyunca anlam ifade eder. Sonrasında ise mutlaka bu markanın SEO’ya önem vermesini ve kullanıcı deneyimini sürekli olarak iyileştirmesini ister.

Bu yüzden doyum noktasına ulaştığınızı düşündüğünüz anda bırakmayın. Sitenizi sürekli olarak güncellemeye devam edin. Kullanıcılarla her zaman iletişim halinde olun. Tüketicilerinizi bilinçlendirici içerikler yayınlayın ve ürün sayfaları oluşturun. Ürün yelpazenizi hem geliştirin hem de güncelleyin. Sürekli olarak yeni kampanyalar yapın ve markanızı daha çok duyurmaya çalışın. Bu sayede sürekli olarak SEO sayesinde para kazanmaya devam edin ve rakiplerinizden daha fazla trafik almaya odaklanın.

Related Articles

Back to top button