Dijital Pazarlama

Basit Ama Etkili İnternet Pazarlama Teknikleri

İnternet pazarlama teknikleri, internet üzerinden satış yaparken geleneksel reklam yöntemlerinden ziyade, akılcı, ilgi uyandıran, duyguları harekete geçiren ve satın almaya teşvik eden yöntemlerden oluşur. Global çaptaki dijital pazarlama faaliyetlerine bakıldığı zaman bu tekniklerin fazlasıyla önemsendiği ve dijital dünyada sıklıkla kullanıldığı görülüyor.

İnternet pazarlama teknikleri, reklam bütçenizi hangi reklam kanalları vasıtasıyla nasıl daha verimli kullanabileceğinizi belirleyen tekniklerdir. Sosyal medya, SEO, tıklama başına ödemeli reklamlar, içerik pazarlama ve e-posta pazarlama en çok kullanılan internetten pazarlama teknikleri arasında yer almakta. Bu teknikler yüksek maliyetler gerektirmez ve daha fazla potansiyel müşteriye, daha kısa sürede ulaşabilmenize yardımcı olabilir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Küçük veya orta ölçekli fark etmeksizin, işletmelerin genel olarak sosyal medya pazarlamacılığına gereken özeni göstermediği görülüyor. İşletmelerin sosyal medya faaliyetlerinden uzak durmaları demek internet kullanıcılarının %80’inden uzak durmaları demek. Bunun nedeni ise internet kullanıcılarının %80’ini sosyal medya kullanıcılarının oluşturması.

Sosyal medya pazarlamacılığında ise şuan için ülkemizde başta Instagram olmak üzere Facebook gibi sosyal ağlar büyük öneme sahip. Yani sosyal medya pazarlamacılığında şu an için ilk hedef Instagram ve Facebook’u kullanmak olmalı. Facebook geniş kapsamlı ve insanlara kolayca ulaşabileceğiniz bir reklam ağına sahiptir. Instagram da Facebook bünyesinde olduğu için aynı reklam ağında yer alır. Bu platformlar üzerinden, müşteri kitlenize ilgi alanları, konumları, hobileri, internet aramaları vb. birçok faktör sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kitlenizi ister geniş isterseniz de dar tutabilirsiniz.

Reklamlardan ziyade, sosyal medya hesaplarınıza bırakılan incelemeler vasıtasıyla da potansiyel müşterilerinizde güven oluşturabilirsiniz. Bu incelemeleri isterseniz kampanya isterseniz de rica yoluyla elde edebilirsiniz. Eğer olumlu yorumlar çoğunlukta olursa, ürünleriniz ya da markanız, reklama başvurmadan bile ilgili kişilerin önerilerinde veya keşfet sayfalarında yer alacaktır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

İnternet pazarlama teknikleri arasında en maliyetsiz pazarlama tekniği SEO’dur. SEO çalışmaları sayesinde arama motorlarının ilgisini çekebilir ve sektörünüzle veya alanınızla ilgili arama yapan kullanıcıları işletmeniz etrafında toplayabilirsiniz.

SEO’da başarı sağlayabilmek adına öncelikle ziyaretçilerinize kusursuz, anlaşılır ve kaliteli içerikler sunmanız gerekir. İçeriklerin amacı ziyaretçi çekmek değil, ziyaretçilere istediklerini vermek olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda ilerlerseniz, arama motorları sizi arama sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda gösterecektir.

Doğru anahtar kelime kullanımı ve tespitini göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca SEO’nun zaman gerektirdiğini de aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız. Yayınladığınız bir içerik veya yaptığınız herhangi bir SEO çalışmasının arama motorlarında karşılık bulması nadiren 1 gün, çoğu zaman ise en az 1 ay sürebilir. Bu süre sitenizin SEO gücüne ve geçmişine göre daha da uzun veya kısa olabilir.

İçeriklerinizden ziyade, sitenizin genel yapı itibariyle de ziyaretçilerinize kusursuz bir şekilde hitap ediyor olması gerekir. Siteniz mobil tasarım konusunda hatasız, yüklenme süresi bakımından en fazla 3 saniyede açılan, sade tasarım ve içeriğin ön planda olduğu bir şablonla ziyaretçilerinizin karşına çıkmalıdır. Aksi halde içerik ve diğer SEO çalışmalarınızın, bu şartları siteniz için sağlamamanız durumunda pek bir anlamı kalmaz.

Tıklama Başına Ödemeli Reklamlar

İnternetten Pazarlama Teknikleri

İnternetten pazarlama teknikleri içerisinde en çok kullanılanlar arasında tıklama başına ödemeli reklamlar yer alır. Ürün veya hizmetinizi arayan internet kullanıcısının arama sonuç sayfasının reklam bölümünde sizin reklamınıza tıklaması, sitenizi ziyaret etmesi ve bu işlem sonucunda Google Adwords hesabınızdan bakiye eksilmesi şeklinde çalışır. Direkt satış hedefleyen işletmeler veya dijital pazarlama çalışmaları için son derece uygundur. Direkt olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşabilir ve harcadığınız reklam bütçesinin fazlasını bu reklam yöntemi ile karşılayabilirsiniz.

Doğru anahtar kelime seçimi büyük önem taşırken, aynı zamanda negatif anahtar kelime seçimini de kusursuz bir şekilde tasarlamanız önerilir. Doğru anahtar kelime seçimi ile tam olarak reklamın amacına ulaşabilirsiniz. Negatif anahtar kelime sayesinde ise hangi arama sonuçlarında reklamınızın çıkmasını istemediğinizi belirleyebilirsiniz.

Tıklama başına ödemeli reklamların her daim sınırlı karakterlerle oluşturulduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden reklamlar hazırlanırken, etkileyici ve dikkat çeken başlık ve açıklamaları seçmeniz önerilir.

İçerik Pazarlama

İnternet pazarlama teknikleri arasında yer alan en önemli teknik, içerik pazarlama tekniğidir. İçerik pazarlama konusunda, blog, video, durum çalışmaları ve online basın gibi sahalarda çalışmalar yapmanız gerekir.

Blog yazıları yayınlayarak işe koyulabilirsiniz. Yazılarınızda sektörünüze dair uzmanlık gerektiren konulardan bahsedebilir, ziyaretçilerinizi tavsiyelerle kendinize yönlendirebilir ve içeriklerinizle, markanız ve blog ziyaretçileriniz arasında bir bağ kurabilirsiniz. İçeriklerin kalitesi bu konuda büyük önem taşırken, blog en maliyetsiz içerik pazarlama türleri arasında yer alır.

Video Pazarlama

Video ile yapılan içerik pazarlamanın herhangi bir sınırı yoktur. Bu içerik pazarlama yöntemi tamamen video hazırlayan ekibinizin yaratıcılığına kalmıştır. Kamu spotu, sosyal mesaj, eğlence, gündem vb. her alanda hazırlanacak olan ilgi çekici videolar, ürün satışlarınızı ve markanızın kitlesini büyütebilir.

Sektörünüzle alakalı yapmış olduğunuz çalışmalar, incelemeler, edindiğiniz tecrübeler ve sektörün derinliklerine inmenize neden olan her türlü çalışma, bu çalışmaların rapor edilip hedef kitleye duyurulması veya bu kitle ile paylaşılması, önemli bir içerik pazarlama çalışmasıdır. Bu çalışmalarla hem müşteri grubunuza güven verebilir hem de alanınızda uzmanlığınızı gösterebilir, fark yaratabilirsiniz.

Son olarak içerik pazarlama konusunda basın organlarını kullanabilirsiniz. Bunun için online haber siteleriyle anlaşabilir, bu sitelerde ilgi çekici içerikler paylaşabilir ve yeni kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu yöntemin genel olarak net sonuç verdiği ve iyi getirisinin olduğu söylenebilir.

E-posta Pazarlama

İnternetten pazarlama teknikleri içerisinde ülkemizde sadece büyük markaların özen gösterdiği konuların başında e-posta pazarlama yer alır. E-posta pazarlamayı doğru bir şekilde kullanmanız durumunda, satış hedeflerinize kısa yoldan ve en az maliyetle ulaşabilirsiniz. E-posta pazarlama faaliyetlerini, önemli bir sınıflandırma ve müşteri grubunuzu tanıma gibi yetenekler gerektirir.

E-mail Pazarlama

Ayrıntılı sınıflandırılmış bir müşteri veri tabanınız varsa, doğru ürünleri, kampanyaları ve fırsatları, doğru müşterilere göndererek, ürün satışı konusunda net bir geri bildirim alabilirsiniz. Üstelik bu yöntemi diğerlerine göre daha düşük maliyetlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Related Articles

One Comment

Back to top button