Dijital Pazarlama

Küçük İşletmeler İçin Karlı Dijital Pazarlama Stratejileri

Küçük işletmelerin dijital pazarlama stratejileri konusunda çoğu zaman büyük işletmeleri örnek aldığı gözlemleniyor. Bu yöntem bazı durumlarda başarı getirebiliyor ancak her zaman aynı başarılı sonucu almak mümkün olmamakta. Bu yüzden küçük işletmelerin dijital pazarlama konusunda kendi geleneksel yöntemlerini de sürdürmeleri gerekiyor.

Yerel Dijital Pazarlama Stratejileri

Küçük işletmelere dijital pazarlama fikirleri vermeden önce, işletmelerin bir nebze de olsun kurumsallıktan uzak kalabileceklerini belirtmekte fayda var. Büyük markaların dijital pazarlamadaki en büyük sorunu, müşteriyle daha yakın bir ilişki içerisinde olamamalarıdır. Kurumsal duvarlar, müşteriyle olan ilişkileri çoğu zaman soğuk tutar. Bu yüzden büyük markaların müşteri bağlılığı kazanmaları son derece zor bir durumdur.

Küçük işletmeler ise daha çok doğrudan iletişim halinde olabilecekleri yerel dar bir kitleye hitap ettikleri için müşteri ile ilişkilerini daha samimi tutabilirler. Elbette ki bu noktada samimiyet sınırlarını aşmamak önemlidir. Makul bir samimiyet sayesinde müşterilerinizin size olan bağlılığını arttırabilir ve ufak tefek kusurlarınızın görmezden gelinmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bağlılık sayesinde, müşterinizin sizin için başkalarına referans olmasına da önayak olabilirsiniz.

Sosyal Medya Kampanyaları

İşletmenizin ölçeği ne olursa olsun günümüzde sosyal medyayı göz ardı etmeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden küçük işletmelerin öncelikle sosyal medya üzerinde kitle edinmeleri gerekir. Müşterilerinize sizi sosyal medyada takip etmeleri durumunda %10 indirim sağlamanız bile satışların artmasına yardımcı olabilir. Bu ve benzeri vesilelerle elde ettiğiniz kitleye sürekli olarak yeni ürünlerinizden bahsetmeli, kampanyalarınızı aktarmalı ve güzel içeriklerle ürünlerinizi daha çekici hale getirmelisiniz.

Bol hediyeli ve eğlenceli, akıllıca tasarlanmış kampanyalar düzenleyerek sosyal medya hesaplarınızı büyütmeyi, insanların dikkatini çekmeyi ve satışlarınızın da bu vesile ile artmasını sağlamalısınız. Bulunduğunuz bölgede sizin gibi sosyal medya üzerinden işlerini yürüten işletmeler var ise bu işletmelerle birlikte ortak çalışmalar düzenleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Dijital pazarlama stratejileri konusunda, sosyal medya çalışmaları ile sosyal medya reklamcılığı her zaman karıştırılır. Sosyal medya çalışmalarında organik olarak kitle elde etmek hedeflenir. Reklamcılıkta ise sosyal medyada ücretli reklam vererek müşteri grubunuza ulaşmanız amaçlanır.

Sosyal medya reklamcılığı konusunda öncelikle Facebook ve Instagram gibi seçeneklerden yararlanmanız önerilir. Ülkemizde en çok kullanılan bu iki mecra, her yaş grubuna hitap eder ve her kitleye bu mecralar sayesinde ulaşılabilir. Bu mecralarda reklam vermeden önce müşteri grubunuzu iyi tanımanız gerekir. Yaş aralıkları, ilgi alanları, yaşam tarzları, en çok hangi sosyal medya mecrasını kullandıkları gibi daha birçok konuda bilgi sahibi olmanız önerilir. Ardından reklam çalışmalarında ise yapmış olduğunuz bu analizleri esas alarak reklam vermeniz önerilir.

Bu sayede işletmenize ihtiyaç duyan ancak haberdar olmayan müşteri grupları da size ulaşmış olur. Müşteri grubunuzun tam olarak tanımı yapamıyorsanız ve analizlere ulaşamıyorsanız, anket yolunu izleyebilirsiniz. İşletmenize 1 ay içerisinde gelen 100 kişiye istekleri doğrultusunda anket çalışması yapabilir ve sonucunda müşteri grubunuz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonrasında ise sosyal medya reklamlarını verimli şekilde kullanarak, en az harcama ile en fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Beyaz eşya mağazası

Sanal Mağaza Oluşturmak

Eğer perakende satış yapan ve ürünlerinizi sadece yerel olarak satan bir işletmeyseniz, ürünlerinizi ulusal çapta satacak kapasitedeyseniz, sanal mağaza oluşturmanız, yapacağınız en iyi dijital pazarlama hamlelerinden biri olacaktır.

Ülkemizde milyonlarca internet kullanıcısına alışveriş yapma imkanı sunan e-ticaret platformları yer almaktadır. Bu platformlarından birinde veya birkaçında sanal mağaza oluşturarak, milyonlarca kişiye ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Her ne kadar fiyat rekabeti fazla olsa da müşterilerinize rakiplerinizden ne gibi farklarınızın olduğunu vurgulayarak, hem fiyat hem de rekabet konusunda avantaj sağlayabilirsiniz.

gibi birçok e-ticaret platformundan yararlanabilirsiniz. Bu platformların bazıları mağaza oluşturma ve ürün satışlarından kar sağlasalar da, size ulusal çapta satış yapma imkanı sağlamaları işletmeniz için büyük bir avantaj olabilir.

Google Adwords

Dijital pazarlama stratejileri içerisinde Adwords seçeneğinin küçük, orta ve büyük fark etmeksizin her türlü işletmeye hitap ettiği söylenebilir. Adwords sayesinde harcayabileceğiniz bütçe kadar reklam yapabilir ve harcadığınız bütçeden de kat kat verim alabilirsiniz.

Bir adwords hesabı oluşturarak, tıklama başına ödemeli reklamlar sayesinde rakiplerinize göre avantaj sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak, “istanbul güvenlik kamerası” aramasından kendinize müşteri çekmeniz gerekiyor. Bu anahtar kelimede SEO çalışması yaparak yükselmeniz çok uzun zaman alır. Tıklama başına ödemeli reklam kullanarak direkt olarak arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Arama yapan kişiler alt sıralara bakmak yerine, direkt olarak sizin reklamınıza tıklar ve sitenize yönlenir. Her tıklama için Adwords bakiyenizden kredi eksilir. Haliyle gerektiği kadar harcanan ve direkt olarak sonuç veren dijital pazarlama çalışması yapmış olursunuz.

Fenomen Hesaplar

Instagram ve Facebook üzerinde yüksek takipçiye ya da etkileşime sahip birçok hesap bulunuyor. Bu hesaplar kişisel, topluluk ya da işletme hesapları olabilir. Söz konusu hesaplara ürünlerinizi ücret karşılığında, ürün karşılığında veya çeşitli şekillerde anlaşarak tanıtım yapmalarını ve bu sayede sahip oldukları kitlelere ürünlerinizi duyurmalarını sağlayabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Fenomeni Ürün Tanıtımı

Maliyet bazı durumlarda yüksek olsa da marka bilinirliği, doğrudan satış ve kitle edinme gibi konularda söz konusu yöntemin, dijital pazarlama stratejileri arasında en etkili yöntem olduğu söylenebilir. Fenomen hesabın kitlesinin büyük bir kısmı, ürünlerinizden sipariş edebilir, hesaplarınızı takip edebilir veya sizi tanımak adına hakkınızda araştırma yapabilir. Haliyle bu durum da güçlü bir etkileşim almanıza yardımcı olur.

Dijital pazarlama stratejileri oluştururken dikkat edilmesi gerekenler ve faydalı ipuçlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Related Articles

Back to top button