Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlama Teknikleri

İçerik pazarlama, dijital pazarlama türleri arasında en çok etkileşim sağlayan yöntemlerden biridir. Ancak doğru yerde ve doğru zamanda uygulanmayan bir içerik pazarlama çalışması, herhangi bir işe yaramayacaktır. İçerik pazarlamayı doğru yerde, doğru zamanda ve üretkenlik sınırlarını zorlayarak uygulamak gerekiyor.

İçerik Pazarlamada Yorumları Kullanma

İçerik pazarlama için popüler içeriklerin yorum kısımları harika alanlardır. Herhangi bir sosyal medya içeriği, blog içeriği, forum içeriği vb. her türlü popüler içerik yüzlerce ve hatta binlerce yorum alır. İnsanlar yorumlarda fikirlerini belirtiler, öneri alırlar veya sorularının cevaplanmasını isterler. İşte tam olarak bu noktada içerik pazarlama devreye girer.

İçerik Pazarlama: Yorum Alanları
İçerik Pazarlama: Yorum Alanları

Örneğin, giyim kombini tanıtılan bir popüler içerikte, herhangi bir kullanıcının takı veya aksesuar sorması durumunda, yoruma cevap olarak kendi ürünlerinizi eklemeniz, en iyi içerik pazarlama çalışmalarından biri olur. Yorum yapan kişi aksesuar önerisi istemiştir ve siz de kombine en uygun olabilecek aksesuar modellerinin verdiğiniz linkteki ürünler olduğunu belirtmişsinizdir. Karşı tarafın bir beklentisi vardır ve siz de bu beklentiyi karşılamışsınızdır. Ayrıca herkesten önce cevaplayarak da doğru zamanda, doğru yerde ve doğru içeriği pazarlamışsınızdır. Bu örnekten yararlanarak, popüler içeriklerin yorumlarında ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Sadece ürün değil, markanızın blog yazılarını, bilgilendirici içeriklerini vb. alakalı olan her türlü paylaşım için yorum kısımlarını kullanabilirsiniz.

Blog İçerikleriniz İçin Video

İçerik pazarlama çalışmaları içerisinde videolar her zaman geri planda kalmaktadır. Halbuki blog okuyucuları, içeriğin sonunda konuyu özetleyen videoları çok beğenirler. Blog yazınız okunmasının ardından konuyu özetleyen bir videonun oluşturulması ve paylaşılması, konunun net bir şekilde okuyucuya aktarılması anlamına gelir. Bu sayede ziyaretçinin sitenizde daha uzun vakit geçirmesi sağlanır. Haliyle videolu bir içerik paylaşımı da söz konusu olduğu için okuyucunun da aklına kazınmış olursunuz. (Video ile içerik zenginleştirme Google tarafından da önerilen bir yöntem. SEO için hayli faydalı olduğu ifade edilebilir.)

Bu durum direkt olarak marka bilinirliğine katkı sağlar. Kişi zaten sizi aklına kazıdığı gibi konuyu net bir şekilde anlayıp, etkilendiği için sizi çevresine de önerir. Bu sayede standart bir ziyaretçiden hem geri dönüş almış hem de dolaylı yoldan reklamınızı yaptırmış olursunuz.

Popüler Blog Yazılarınızı Köprü Olarak Kullanın

İçerik pazarlama için blog kullanımının büyük bir önemi ve getirisi vardır. Popüler blog yazılarınız, içerik pazarlamada kullanılabilecek sahalardan biridir. Herhangi bir ürün, konu, fikir vb. hakkında paylaştığınız blog yazıları alanında gerçekten iyiyse, bir müddet sonra arama motorları bu yazıyı üst sıralara taşır ve popülerleştirir. Ziyaretçilerinizin ise popüler yazınızı okuduktan sonra sitenizi terk etmesi, bu yazıdan yeteri kadar verim alamamanıza neden olur.

Popüler yazılarınızda satış hedefinizin yüksek olduğu ürünleri, okunmasını istediğiniz diğer konuları, zayıf kalmış ürün ya da blog sayfalarını ve aklınıza gelebilecek her türlü bağlantıyı kullanarak, bu yazılardan maksimum verim elde edebilirsiniz. Verilen bağlantıların doğru paragraflarda ve sayfanın doğru yerlerinde konumlandırılması çok önemlidir.

Popüler Online Yayın Organları

Örnek olarak, giyim sektörünün popüler birçok yayın organı bulunuyor. Moda blogları, moda YouTube kanalları, haber siteleri, e-dergiler, Instagram sayfaları, Facebook sayfaları vb..

Bu yayın organlarında birkaç günlüğüne yer almanız dahi size hem satış hem de marka bilinirliği açısından büyük katkı sağlar. Bunun için de son derece iyi ve ilham verici içerikler sunmanız gerekir. Bu yayın organlarının sizi fark etmesi için hitap edilen alanda en iyi içeriklerden birine sahip olmanız önemlidir. Kısa bir süre sonra fark edilir ve yayın organlarında çeşitli şekillerde yerinizi alırsınız. Bu yüzden alanınızda fark yaratan, öncü olacak ve herkesin beğenisini toplayacak içerik çalışmaları, kampanyaları, etkinlikler ve dikkat çekebilecek her türlü faaliyete imza atmanız gerekir.

Bu tür popüler yayın organlarında gündem olabilmeniz adına ücretli çalışmalar da yapabilirsiniz. Yapacağınız ücretli veya ücretsiz herhangi bir çalışma, size tahmininizden fazla geri dönüş sağlayacaktır.

Soru-Cevap Etkinlikleri

Sosyal medya üzerinden soru-cevap etkinlikleri oluşturmanız, içerik pazarlama çalışmalarınıza müthiş bir zemin hazırlar. Herhangi bir post paylaşarak, canlı yayın yaparak, özel mesajları kabul ederek vb. birçok yolla hakkınızda veya ürünleriniz hakkında merak edilen soruları cevaplayabilirsiniz. Bu durum müşterilerinizle daha yakın olmanıza yardımcı olur.

Bunun dışında herhangi bir sosyal medya paylaşımınıza gelen yorumları cevaplayarak da güzel bir soru-cevap etkinliğine imza atmış olursunuz. Üstelik bu cevaplar, kitlenizle ne kadar ilgili olduğunuzu ve kitlenize ne kadar önem verdiğinizi gösterir. İlgili olduğunuzu gören potansiyel müşterileriniz de bu ilgiden pay çıkarmak adına sizinle etkileşime geçerler. Haliyle bu durum müşteri grubunuzun giderek büyümesine yol açar. Ayrıca sosyal medya üzerindeki etkileşiminiz de artacağı için popüler hesaplardan biri olma yolunda hızla ilerlersiniz.

Akım Oluşturma

Son dönemlerde yapılan en büyük ancak en gizli içerik pazarlama çalışmaları arasında akım oluşturma faaliyetleri yer alır. Akım oluşturma konusunda ise genel olarak mizahi ya da eğlence odaklı içeriklerin öne çıktığı görülüyor.

Denge bileklikleri bu konuya en güzel örnek olarak tanımlanabilirler. Zamanında bir NBA oyuncusunun denge bilekliği kullanıyor olması, dünya çapında denge bilekliklerinin müthiş bir satış patlaması yaşamasına neden olmuştu. Üstelik denge bilekliklerinin gerçekten herhangi bir işe yaramamasına rağmen bu kadar ilgi görmesi, o dönem büyük markaların denge bileklikleri sayesinde çok ciddi karlar elde etmelerine neden olmuştu. Stres çarkları da yine benzer bir örnek olarak kabul edilebilirken, bilinçli bir şekilde yapılan ancak tesadüf olarak görülen bu tür akımlar sayesinde siz de ciddi karlar elde edebilirsiniz. Akımın büyük veya küçük olması değil, sürekli olarak geliştirilebilmesi önemli unsurlardan biridir. (Not: Bu akımların yayılmasındaki en büyük etken sosyal medya platformlarıdır.)

Related Articles

One Comment

  1. Bir ürünü almaya karar verdiğimde sitelerde aynı ürünlerin olmasına rağmen ürün içeriği daha düzgün olan, daha doyurucu bilgi veren siteleri tercih ediyorum. Bu bir tesadüf değildir.

Back to top button