Teknoloji

Santral Seslendirme

Santral seslendirme; diğer bir ifadeyle santral anons nedir, nasıl yapılır, santral seslendirmesini yapacak seslendirme sanatçısı nasıl seçilir, santral karşılama metni oluşturma ve ivr hakkında ayrıntılı bir incelemeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Santral seslendirme, önceleri sadece kurumsal büyük şirketler tarafından tercih edilen ve şirketi müşteriler aradığında birimlere bağlantıyı kolaylaştırmak amacıyla kullanılan telefon anonsları olarak biliniyordu. Fakat günümüzde irili ufaklı bütün şirketler başta sabit hatlar ve devamında kullandıkları mobil santral veya sanal santral sistemlerinde telefon karşılama anonslarını sıklıkla kullanıyorlar.

Daha önce genellikle şirketleri dışarıdan arayanları içerideki birimlere yönlendirmek için yapılsa da, bugün profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilen santral anonsları adeta bir prestij aracı olarak geçerliliğini ispatlamış durumda. Kurumsal kimlik ajansları bir şirket için marka materyallerini oluştururken santral seslendirme konusuna özel bir ilgi gösteriyorlar. Çünkü telefon desteğine ihtiyaç duyan veya satın alacağı ürün hakkında detaylı bilgi almak isteyen müşterilere karşı mümkün olduğunca iyi görünmek gerekiyor. Seslendirme sanatçıları tarafından anons edilen santral sesleri arayan müşterilerle iyi bir iletişimin ilk adımını oluşturuyor.

Santral Seslendirme Nasıl Yapılır?

Santral seslendirmeyi kendi imkanlarınızla yapmanız mümkün, fakat şirket personeliniz tarafından amatör şartlarda kaydedilen ve sisteme yüklenen anonslar müşterilerinizde güven oluşturmanızı hayli zorlaştıracak ve acemi bir imaj çizmenize sebep olacaktır. Bunu engellemek için santral seslendirme hizmeti veren seslendirme ajanslarıyla iletişime geçebilir ve onlardan destek alabilirsiniz. İşinin uzmanı ve insanların radyo, televizyon, internet ve diğer şirketlerin santrallerinde duyduğu profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından anons edilen telefon karşılama sesleri, müşterilerinizin zihninde şirketiniz hakkında pozitif bir imaj oluşmasını sağlayacaktır.

Santral seslendirme yaptırmak veya kendi imkanlarınızla bir santral anonsu kaydetmek için öncelikle santral metni hazırlamalısınız. Unutmamak gerekiyor ki santral anons metinleri de profesyonel seslendirme sanatçısı kadar önemli. İyi kurgulanmış bir santral karşılama senaryosu, arayanları hatta çok fazla bekletmeden işlemleri yapabilmelerini mümkün kılacaktır.

Ses Formatı ve Ses Seviyesi

Santral anons yapılırken dikkat edilmesi gereken gereken konulardan biri de anons ses seviyesinin yüksekliği. Ses seviyesi çok yüksek veya çok düşük olmamalı, anons sesinin karşı tarafa net ve anlaşılır iletilmesine önem verilmeli.

Santral sistemleri birden fazla marka ve modelde bulunuyor ve bunlar da kendi içinde sanal santral, ip santral, analog santral, mobil santral olarak ifade ediliyor. Bazılarının ses formatları, tamamının ise sesi karşı tarafa net iletebileceği ses seviyesi farklı. Bu nedenle santral seslendirme yapılırken ses seviyesini doğru belirlemek çok önemli. Bazı santraller bütün ses formatlarını destekliyor fakat kendi içinde tekrardan başka bir formata çevirerek yayınlıyor. Bu çevirme işleminin santral anons seslendirmesinin yapıldığı stüdyoda gerçekleştirilmesi daha iyi sonuç veriyor ve sesler santralde daha net çıkıyor. Özellikle karşılama anonsu yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da fon müziği. Fon müziği seviyesi karşılama anonsunun arka planında kalmalı ve sesin anlaşılırlığını etkilemeyecek seviyede olmalı veya mümkünse hiç müzik kullanılmamalı.

Kaynak: santralseslendirme.com

Santral Anons Seslendirme Metinleri

Bu bölümde örnek santral metinlerini bulabilirsiniz. Seslendirilecek metinler mümkün oldukça kısa olmalı.

Örnek karşılama anonsu 1:

Şirketimize hoşgeldiniz (Buraya firma ismi gelecek)
Dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız
Bilmiyorsanız, operatöre bağlanmak için lütfen bekleyiniz.

Örnek karşılama anonsu 2:

Merhaba, Şirketimize hoşgeldiniz
For English please press 9
Görüşmelerimiz kalite standartları gereği kayıt altına alınmaktadır
Dahili numarayı biliyorsanız lütfen tuşlayınız
Bilmiyorsanız
Satış için 1’i
Sevkiyat için 2’yi
Muhasebe için 3’ü
İnsan kaynakları için 4’ü
Operatöre bağlanmak için lütfen 0’ı tuşlayınız.

Mesai dışı anonsu

Merhaba, Şirketimize hoşgeldiniz
Şu anda çalışma saatleri dışındayız, lütfen bizi daha sonra tekrar arayınız

İngilizce santral anons metin örneği

Hello, Welcome to our company (Buraya firma adı eklenebilir)
If you know the extension number please dial
If not, please wait for the operator

Görüldüğü üzere santral seslendirme metinlerinde asıl mühim olan arayan müşteriyi hatta çok fazla bekletmeden doğru birime bağlamak. Bu nedenle santral anons metni oluştururken alışılageldik örneklerin çok dışına çıkmamanızı öneriyoruz. Müşterilerinizin her gün belki birçok yerde duydukları anonslardan daha farklı ve yenilikçi olduğunu düşündüğünüz deneysel santral metinleri yayınlamak algıyı birim yönlendirmelerinden uzaklaştırabilir ve arayanlar doğrudan 0’ı tuşlayarak telefon operatörüne bağlanmaya yönelebilirler.

Freepbx santral kullanıyorsanız anons yükleme ile ilgili bu yazı ilginizi çekebilir.

5 Comments

  1. Mehmet Bey bu yazı santral anons seslendirme ile ilgili faydalı bir kaynak olmuş. Örnek sesler ve İngilizce santral seslendirme metinleri de eklerseniz tam anlamıyla eşsiz bir referans olacağını düşünüyorum.

  2. Santral seslendirme ile ilgili bu değerli içeriği paylaştığınız için teşekkürler. Şunu da eklemek istiyorum; santral sistemleri birden fazla marka ve modelde bulunuyor ve bunlar da kendi içinde sanal santral, ip santral, analog santral, mobil santral olarak ifade ediliyor. Bazılarının ses formatları, tamamının ise sesi karşı tarafa net iletebileceği ses seviyesi farklı. Bu nedenle santral seslendirme yapılırken ses seviyesini doğru belirlemek çok önemli. Bazı santraller bütün ses formatlarını destekliyor fakat kendi içinde tekrardan başka bir formata çevirerek yayınlıyor. Bu çevirme işleminin santral anons seslendirmesinin yapıldığı stüdyoda gerçekleştirilmesi daha iyi sonuç veriyor ve sesler santralde daha net çıkıyor. Özellikle karşılama anonsu yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da fon müziği. Fon müziği seviyesi karşılama anonsunun arka planında kalmalı ve sesin anlaşılırlığını etkilemeyecek seviyede olmalı veya mümkünse hiç müzik kullanılmamalı. Ekleyeceklerim bu kadar, saygı ve sevgilerimle.

    1. Katkınız için teşekkür ederim, doğru bir noktaya temas etmişsiniz. Ses yüksekliği ve format konusu gözden kaçtığı zaman sonuç beklenenin çok altında oluyor. Yorumunuzdan bir bölümü yazıya ekliyorum, selamlar 🙂

  3. Yukarıda bir yorumda anonsun ses seviyesinden bahsedilmiş, denedim ve sonuç muazzam. ses şimdi neredeyse bankaların çağrı merkezindeki gibi gür çıkıyor 🙂

Back to top button