Teknoloji

Santral Seslendirme

Santral seslendirme; diğer bir ifadeyle santral anons nedir, nasıl yapılır, santral seslendirmesini yapacak seslendirme sanatçısı nasıl seçilir, santral karşılama metni oluşturma ve ivr hakkında ayrıntılı bir incelemeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Santral seslendirme, önceleri sadece kurumsal büyük şirketler tarafından tercih edilen ve şirketi müşteriler aradığında birimlere bağlantıyı kolaylaştırmak amacıyla kullanılan telefon anonsları olarak biliniyordu. Fakat günümüzde irili ufaklı bütün şirketler başta sabit hatlar ve devamında kullandıkları mobil santral veya sanal santral sistemlerinde telefon karşılama anonslarını sıklıkla kullanıyorlar.

Daha önce genellikle şirketleri dışarıdan arayanları içerideki birimlere yönlendirmek için yapılsa da, bugün profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilen santral anonsları adeta bir prestij aracı olarak geçerliliğini ispatlamış durumda. Kurumsal kimlik ajansları bir şirket için marka materyallerini oluştururken santral seslendirme konusuna özel bir ilgi gösteriyorlar. Çünkü telefon desteğine ihtiyaç duyan veya satın alacağı ürün hakkında detaylı bilgi almak isteyen müşterilere karşı mümkün olduğunca iyi görünmek gerekiyor. Seslendirme sanatçıları tarafından anons edilen santral sesleri arayan müşterilerle iyi bir iletişimin ilk adımını oluşturuyor.

Santral Seslendirme Nasıl Yapılır?

Santral seslendirmeyi kendi imkanlarınızla yapmanız mümkün, fakat şirket personeliniz tarafından amatör şartlarda kaydedilen ve sisteme yüklenen anonslar müşterilerinizde güven oluşturmanızı hayli zorlaştıracak ve acemi bir imaj çizmenize sebep olacaktır. Bunu engellemek için santral seslendirme hizmeti veren seslendirme ajanslarıyla iletişime geçebilir ve onlardan destek alabilirsiniz. İşinin uzmanı ve insanların radyo, televizyon, internet ve diğer şirketlerin santrallerinde duyduğu profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından anons edilen telefon karşılama sesleri, müşterilerinizin zihninde şirketiniz hakkında pozitif bir imaj oluşmasını sağlayacaktır.

SEO

Santral seslendirme yaptırmak veya kendi imkanlarınızla bir santral anonsu kaydetmek için öncelikle santral metni hazırlamalısınız. Unutmamak gerekiyor ki santral anons metinleri de profesyonel seslendirme sanatçısı kadar önemli. İyi kurgulanmış bir santral karşılama senaryosu, arayanları hatta çok fazla bekletmeden işlemleri yapabilmelerini mümkün kılacaktır.

Santral Anons Seslendirme Metinleri

Bu bölümde konusunda uzman olan kişilerden destek alarak hazırladığımız örnek santral metinlerini bulabilirsiniz.

Örnek 1:

Şirketimize hoşgeldiniz (Buraya firma ismi gelecek)
Dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız
Bilmiyorsanız, operatöre bağlanmak için lütfen bekleyiniz.

Örnek 2:

Merhaba, Şirketimize hoşgeldiniz
For English please press 9
Görüşmelerimiz kalite standartları gereği kayıt altına alınmaktadır
Dahili numarayı biliyorsanız lütfen tuşlayınız
Bilmiyorsanız
Satış için 1’i
Sevkiyat için 2’yi
Muhasebe için 3’ü
İnsan kaynakları için 4’ü
Operatöre bağlanmak için lütfen 0’ı tuşlayınız.

Görüldüğü üzere santral seslendirme metinlerinde asıl mühim olan arayan müşteriyi hatta çok fazla bekletmeden doğru birime bağlamak. Bu nedenle santral anons metni oluştururken alışılageldik örneklerin çok dışına çıkmamanızı öneriyoruz. Müşterilerinizin her gün belki birçok yerde duydukları anonslardan daha farklı ve yenilikçi olduğunu düşündüğünüz deneysel santral metinleri yayınlamak algıyı birim yönlendirmelerinden uzaklaştırabilir ve arayanlar doğrudan 0’ı tuşlayarak telefon operatörüne bağlanmaya yönelebilirler.

Freepbx santral kullanıyorsanız anons yükleme ile ilgili bu yazı ilginizi çekebilir.

Bir Yorum

  1. Mehmet Bey bu yazı santral anons seslendirme ile ilgili faydalı bir kaynak olmuş. Örnek sesler ve İngilizce santral seslendirme metinleri de eklerseniz tam anlamıyla eşsiz bir referans olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu