Sunucu & Server

Freepbx santral sunucusuna anons yükleme

Server tabanlı santral sistemlerinin en çok kullanılanlarından Sangoma firmasına ait Freepbx‘e anons nasıl yüklenir konusundaki bu yazıda detaylı bir anlatım ve görseller bulabilirsiniz.

Santralin paneline giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan menüde “Admin” seçeneğinin üzerine gelince açılacak olan alt menüde “System Recordings” bölümünü seçiyoruz.

“System Recordings” bağlantısını tıkladıktan sonra açılan sayfada “Add Recording” butonuna tıklıyoruz.

“Add Recording” bağlantısını tıklayınca açılan sayfada öncelikle yükleyeceğimiz anonsa bütün sistemde görünecek bir isim veriyoruz. “Name” kutucuğuna anonsa vermek istediğiniz adı yazabilsiniz.

Hemen ardından isterseniz “Description” bölümüne kısa bir açıklama yazabilirsiniz.

İsim ve açıklama aşamasından sonra en önemli kısım olan santral anonsu yüklemeye geçiyoruz.

“Upload Recording”‘in yanında bulunan “Browse” butonuna tıklayarak bilgisayarımızdan daha önceden yaptırdığımız santral seslendirmesini seçiyoruz. (Anonsu yaptıracağınız seslendirme ajansından ses formatını 8kHz 16 bit mono PCM wav olacak şekilde isteyiniz ve sisteme sesleri bu formatta yükleyiniz.)

İpucu: Anons formatı 8kHz 16 bit mono PCM wav

Yukarıda tarif ettiğim işlemleri tamamladıktan sonra sayfanın sağ alt köşesinde bulunan “Submit” butonuna tıklayın. Artık bir önceki sayfaya gittiğinizde anonsun yüklenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Seslendirmeyi sistem içerisinde kullanabilmek için IVR’ı buna göre yapılandırmalı ve çağrılara anonsla cevap verecek şekilde dizayn etmelisiniz.

Freepbx Asterisk tabanlıdır. Sistemi düzenli olarak güncellemeli ve bakımlarını yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Teşekkürler Linux

Freepbx, Elastix gibi Asterisk tabanlı sanal santral sistemleri gücünü Linux’tan alıyor. Çoğunlukla hazır birer Linux dağıtımı olarak sunulan bu hazır santral yazılımları, kullanıcıları yüksek maliyetlerden koruyor ve uygun bütçeli santral kurulabilmesine olanak sağlıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba, ben bu şekilde yüklemeyi yapıyorum .
  tüm kayıtlar 8 khz ve 16 bit lakin ses telefon hattında patlamalı ve çok kötü duyuluyor.
  yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum.
  başka bir sebebi olabilir mi?

  1. Arif Bey merhaba,
   Ses seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı bir sorun gibi görünüyor. Anonsların ses seviyesini düşürüp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu