Sunucu & Server

Ücretsiz Proxy Sunucular Güvenli mi?

Ücretsiz proxy sunucular zaman zaman kimlik avı ve veri hırsızlığı için kullanılabiliyor. Bir proxy serverın güvenli olup olmadığını anlamak pratikte çok mümkün değil, fakat proxy üzerinden işlem yaparken dikkatli davranmanız birçok riskli durumu önleyebilir.

Ücretsiz Proxy sunucular her zaman için internet kullanıcılarının aklında bir soru işareti oluşturmakta. Ücretli veya ücretsiz olmak üzere kullanılabilecek birçok Proxy server var. Proxy sunucuları her ne kadar güvenilir olduklarını iddia etseler de her zaman tehlikeli bir yanlarının olduğunu söylemek mümkündür.

Daha henüz VPN ile tanışmamış olan internet kullanıcıları, öncesinde Proxy sunucularını kullanıyorlar. Proxy sunucuları içerisinde hem ücretsiz hem de güvenli olan sunucular elbette ki vardır ancak her ne kadar güvenli olsa da her zaman için her şeyin sunucu sahibinin elinde olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden ücretsiz proxy serverlar bir takım riskler içerirler. Öncelikle bu risklerden bahsetmek gerekiyor.

Ücretsiz Proxy Sunucular ve Riskleri

Ücretsiz proxy serverlar, size ücretli proxy sunucularının özelliklerini sunabilirler. Ücretli proxy sunucuları kadar hızlı ve güvenli olabilirler. Fakat genel olarak ücretsiz sunucuların kötü niyetli kişilerin elinde olduğu biliniyor. Kötü niyetli kişiler ise bu sunucuları direkt olarak özel bilgileri ele geçirmeye çalışmak amacıyla kullanıyorlar. Her ücretsiz proxy sunucusu elbette ki bu amaçla kurulmaz. Aralarında istisna olanlar da vardır ancak her zaman için bir risk taşıdıkları söylenebilir.

Ücretsiz proxy sunucular veya diğer proxy sunucular üzerinden yaptığınız bazı işlemlerin bilgileri ele geçirilebilir. Herhangi bir platformdaki üyeliğinize giriş yapmanız, kredi kartı ile ödeme yapmanız, mail hesaplarınıza giriş yapmanız vb. birçok özel bilgi gerektiren işlemde, bilgileriniz öncelikle sunucuya, ardından da işlem yapmak istediğiniz siteye aktarılır.

Bu yüzden ücretsiz proxy serverların çok büyük risk taşıdığını ve hepsinin güvenli olmadığını söylemek mümkündür. Eğer ücretsiz bir Proxy sunucusu kullanacaksanız, bağlantı yaptığınız servislerin SSL (https) protokolü kullanıp kullanmadığına dikkat etmeniz, SSL kullanılmıyorsa şifre vb. gizli bilgileri girmemeniz gerekiyor. Peki, büyük risk taşıyan proxy sunucularından korunmak adına ne yapmak gerekir?

Güvenli Proxy veya VPN Kullanımı

Ücretsiz Proxy serverlar ve ücretli serverlar arasında hız, güvenlik, kullanım kolaylığı gibi farklar vardır. Ayrıca ücretsiz proxy sunucularda erişim yaptığınız sitelerin çoğu hem normal IP adresinizi hem de Proxy IP adresinizi görebilirler.

Bu tür nedenlerden ötürü ücretli Proxy sunucu kullanımına yönelebilirsiniz ancak her ne kadar ücretli de olsa yine aynı riskleri taşıdığı söylenebilir. Proxy firmaları ürünlerinin herhangi bir bilgi kaydetmediklerini ve son derece güvenli olduklarını belirtebilirler ancak bu durum bahsedilen kadar gerçekçi ve iyi niyetli olmayabilir. Bu yüzden ücretli Proxy sunucusu tercih etseniz de bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yüzden internet kullanıcılarının Proxy sunucusu kullanımından çok, VPN kullanımına yönelmeleri önerilir. VPN, Proxy sunucularına göre daha güvenli, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde kullanılır. Özellikle ücretli kullanılan VPN’lerde güvenlik ve hız sorunları ortadan kalkar. (En hızlı VPN servisleri yazısı ilginizi çekebilir) Ücretsiz VPN’ler de güvenlidir ancak hız konusunda bir miktar problem yaşamanız olası bir durumdur. Bununla birlikte lokasyon seçimi de ücretsiz VPN’lerde çoğu zaman mümkün olmaz.

Back to top button