SEO

SEO Kontrol Listesi

Ticari web siteleri başta olmak üzere, günümüzde arama motoru sıralamaları hepimiz için çok önemli. Bir web siteniz var, içeriklerinizin harika olduğunu düşünüyorsunuz, gelecek planlarınız içerisinde sitenizden gelir elde etmek yer alıyor; veya işletmenize yeni müşteriler kazandırma gerekliliği artık kritik önem arz etmeye başladı, web sitenizin durumu pek iç açıcı değil, haliyle insanlar sitenizi ziyaret etmiyor, bir çözüme ihtiyacınız olduğu için de şu an bu yazıyı inceliyorsunuz. O halde laf kalabalığını kısa kesip işinize yarayacak, güncel ve denenmiş seo kontrol listemi sizinle paylaşıyorum.

SEO Kontrol Listesi

1. Site hızını en iyi seviyeye getirin

Dünyanın öbür ucuna milisaniyelerle ölçülen sürelerde verilerin aktarılması, üç günlük yola ihtiyacı olan bir mektubun, nefes alıp verinceye kadar gideceği yere ulaşması bizleri hıza alıştırdı ve hepimiz içeriklere mümkün olan en kısa sürede ulaşmayı istiyoruz.

Arama motorları da, bilhassa 2017-2018 dönemi itibariyle yaygınlaşan yapay zeka etkisiyle insandan çok farklı düşünmüyor. Bu nedenle kullanıcılara ve arama motorlarına istediklerini vermeli, yayınladığımız web sitelerinin boyutunu küçültmeli, gzip, brotli gibi sıkıştırma teknikleri kullanmalı, sorgu sayısını azaltmalı, haliyle ziyaretçilere hızlı ulaşan siteler olmasını sağlamalıyız. (Sitenizde gzip sıkıştırmasının çalışıp çalışmadığını https://checkgzipcompression.com adresinden test edebilirsiniz. Eğer brotli kullanıyorsanız, sıkıştırmanın aktif olup olmadığını https://tools.keycdn.com/brotli-test adresindeki araçla kontrol edebilirsiniz.)

Hız konusu çoğu zaman sadece sorgu sayılarını azaltarak veya daha küçük boyutlu görseller-kodlar kullanarak neticelendirilemiyor. Sunucu tarafında yapılması gereken iyileştirmeler, “bazı” web sitelerinde ön bellek (cache) servislerinin aktif edilmesi gibi ilave çalışmalar da gerekli.

2. Siteniz mobil uyumlu olmalı

Mobil internet kullanıcı sayısı, her sene daha da yükselerek bilgisayardan internete giren kullanıcıları geride bıraktı. Web siteniz bilgisayarda çok şık bir tasarıma sahip ve kullanışlı olabilir. Fakat mobil cihazlardan sitenize giren ve sayısı bilgisayardan girenlere göre daha fazla olan ziyaretçilere bir an önce kullanışlı-şık bir site ulaştırmalısınız.

Mobil uyumlu site deyince aklınıza farklı subdomain altında (örn: m.site.com) sadece mobil cihazlarda görüntülenen versiyon gelmemeli. Responsive tabir edilen ve ziyaretçinin ekran çözünürlüğüne göre ölçüleri-tasarım stili değişen bir site oluşturmalı, bununla birlikte, mobilde ve bilgisayar sürümünde aynı içerikleri sunmalısınız. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr adresindeki araçla kolayca kontrol edebilirsiniz.

SEO

3. SSL = Güvenli olmalı, güvenli görünmelisiniz

Web sitesiyle ziyaretçi arasındaki bağlantının şifreli olmasını sağlayan SSL, tarayıcıya gönderilen veya ziyaretçinin siteye gönderdiği bütün veriyi şifreliyor. Yani tarayıcıda güvenli yazsın, adres çubuğu yeşil olsun gibi süslü şeylerin çok ötesinde bir görevi var. Aynı zamanda ziyaretçinin gerçekten adres çubuğunda yazan siteye girdiğinden emin olmasını sağlıyor.

2017-2018 dönemi içerisinde arama motoru sıralamalarında çok etkisi görünmese de, SEO kontrol listesinde olması önemli, çünkü SEO biraz da yenilik demek. Yeni web teknolojileriyle yayınlanan, harika bir kullanıcı deneyimi ve eşsiz içerikler sunan, görsel olarak kusursuz bir sitenin arama sonuçlarında yükselmesi olağan karşılanıyor.

4. Etkileyici başlıklar ve açıklamalar kullanın

Siteniz arama yapan kullanıcılara kendini iyi anlatmalı. Arama sonuçlarında sitenizin adresi, başlık (title tag), açıklama (description) veya içerikten arama terimiyle alakalı bir bölüm gösteriliyor. İçerik kısmını atlıyorum, çünkü harikulade ve kullanıcıya faydalı bilgi veren bir içerik oluşturmak SEO’nun ilk kuralı.

Başlık (title); Arama sonuç sayfasında ilk göze çarpan bölüm sitenizin başlığı. Etkileyici, içerisinde akıllıca kullanılmış anahtar kelimelerin yer aldığı ve kullanıcıda merak uyandıran bir başlık seçimi, sizi diğer sonuçlardan farklı gösterecek ve sitenizin ziyaret edilme şansını arttıracaktır.

Açıklama (description); Açıklama bölümü için, içeriğinizle ilgili kısa bir özet oluşturmalı, başlıkta da olduğu gibi anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız. Burada mühim olan, kullanıcının ilgisini çekecek ve tıklamasını sağlayacak harekete geçirici metinler yayınlamak. Ard arda anahtar kelimeleri doldurup spam yapmayın. Hem kullanıcılara güven vermiyor, hem de arama motorları artık yemiyor :)

Listenin devamı yakında, yine beklerim :)