SEO

Yoast SEO Ayarları

WordPress kullanıcılarının yakından tanıdığı Yoast SEO eklentisini doğru bir şekilde nasıl ayarlayacağınızı merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Görsellerle ayrıntılı şekilde anlattığım Yoast SEO ayarları, sitenizin arama sonuçlarında görünürlüğünü iyileştirecek ve daha fazla ziyaretçi trafiği almanıza yardımcı olacaktır.

Yoast SEO Ayarları

1- Yoast SEO Eklentisini sitemize kurup etkinleştiriyoruz

Yoast SEO eklentisini WordPress sitenizin eklenti yükleyicisini kullanarak yükleyeceğinizi varsayarak ilk etapta bu aşamayla başlamakta yarar var.

Yoast SEO Kurulum 1
“Eklentiler” bölümünden “Yeni Ekle”yi tıklıyoruz
Yoast SEO Kurulum 2
Arama kutusuna “Yoast” yazıyoruz ve çıkan sonuçlarda işaretlediğim bölümdeki “Hemen Yükle”yi tıklıyoruz.
Yoast SEO Kurulum 3
“Etkinleştir” butonunu tıklayıp Yoast SEO kurulumunu tamamlıyoruz.

2- Yoast SEO Genel Ayarlar (Başlangıç ayarları)

Eklentinin genel ayarlarını yapabileceğiniz bölüme sol tarafta beliren SEO butonunun üzerine geldiğinizde açılan menüde “Genel” butonuna tıklayarak ulaşacağız. Burada Yoast SEO’nun genel durumunu gösteren bir başlangıç sayfası (Dashboard) açılacak.

Açılan ekranda aşağıda da gördüğünüz gibi Özellikler (Features) tabı bulunuyor, bu tabı tıkladığınızda açılan ekrandaki ayarları görseldekilerle aynı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dilerseniz bu bölümdeki ayarları inceleyelim. En sonuncu tab “Web yöneticisi araçları”, sitenizi Google Search Console‘da doğrulayabilmeniz için gerekli bağlantıyı ve aldığınız doğrulama kodunu girebileceğiniz bir alanı içeriyor. Bir web siteniz varsa Yoast SEO ayarları aşamasına geçmeden önce zaten ilk olarak sitenizi Google’da doğruladığınızı varsayıyorum ve bu yüzden konu hakkında detaya girmeyeceğim. (Evet gayet ustaca işin kolayına kaçtım 🙂 )

Başlangıç Yoast SEO ayarları sayfasında bulunan seçenekler ve açıklamaları

SEO analysis (SEO Analizi)

SEO uyumlu makaleler yazabilmenize yardımcı olabilecek bir ayar. Yazıları oluştururken bir çok ayrıntıyı inceliyor ve size anlık olarak faydalanabileceğiniz ipuçları veriyor. SEO uyumlu makale yazma konusunda uzman bile olsanız bu özelliği etkinleştirmenizi öneririm. Çünkü sizin gözünüzden kaçacak bir detay Yoast’tan kaçmaz.

Readability analysis (Okunabilirlik analizi)

Metninizin yapı ve stilini geliştirerek ziyaretçilerinizin daha kolay okuyabileceği bir içerik oluşturabilmenize yardımcı öneriler sunan okunabilirlik analizi (readability analysis), kullanıcılara kolayca okuyabilecekleri görsel özelliklerde içerikler sunmanızı sağlayacaktır.

Cornerstone content (Önemli içerik)

Sitenizde yayınladığınız içeriğin diğerlerinin üst başlıklarından biri olduğunu, ana anahtar kelimeleriniz için hazırladığınız özenle yazılmış ve nispeten uzun makaleleri işaretleyebileceğiniz bir butonun yazı oluşturma sayfasında görüntülenmesi için bu özelliği aktifleştirmeniz gerekiyor. (Bu seçecek aynı zamanda, tüm yazılarınızı görüntülediğiniz ekrana tek tıklamayla erişebileceğiniz “Cornerstone content” bağlantısı ekliyor.)

Text link counter (Bağlantı sayacı)

SEOnun temelinde yer alan ve şekil değiştirse de önemini sürekli koruyan bağlantılar (link), webmasterların ve site sahiplerinin vazgeçemeyeceği kadar mühim. Site içi linkleme ve dışarıya verdiğiniz bağlantı sayısını görebilmeniz için bu özelliği etkinleştirmelisiniz.

Hatırlatmakta yarar görüyorum; web sitenizde dışarı bağlantı vermeye çekinmeyin, kullanıcıya yararı dokunacak ve konuyla ilgili sitelere link vermek siteniz için oldukça faydalıdır. Tabi bu noktada link verdiğiniz siteleri iyi değerlendirmeli, ziyaretçinizi gerçekten işine yarayacak bir içeriğe yönlendirdiğinizden emin olmalısınız.

XML sitemaps (XML site haritaları) (Çok önemli)

Sitenizde yayınladığınız içeriklerin listesine, yayınlanma ve güncellenme tarihine arama motorlarının kolay erişebilmesi için kullanılması çok önemli olan bir özellik. Web sitesinin arama motorlarıyla iyi iletişim kurabilmesini sağlayan bu seçeneği muhakkak etkinleştirmeli, ardından daha önce kayıt olduğunuz Search Console’a site haritanızı eklemelisiniz.

Eklentinin resmi WordPress Sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Yazının devamı yakında; sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim 🙂

Sitenizin genel SEO kalitesini yükseltebilmeniz için oluşturduğum SEO kontrol listesi başlıklı yazıma https://www.mehmetdenizer.com/seo-kontrol-listesi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu