SEO

WordPress SEO Ayarları: SEO Uyumlu WordPress Site Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizin SEO ayarlarını yapmaya başladığınızda birçok yardımcı eklenti olduğunu fark edeceksiniz. Hangi eklentiyi kullandığınızda daha verimli sonuç alacağınızı ve WordPress SEO ayarları yaparken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Google sitelerin SEO dostu bir site olmaları için 200’den fazla SEO kriteri yayınlamıştır ancak bu kriterlerin hepsini uygulamak pek de mümkün olmamakta. WordPress SEO uyumlu bir web sitesi veya blog hazırlamak için bu kriterlerden bazıları büyük önem taşır.

En başta sitenizin bu kriterlere uygun olması ve ardından diğer SEO detaylarına göre hazırlanması gerekir. Peki, nedir bu detaylar ve Google hangi SEO kriterlerine öncelik verir?

WordPress SEO Mimarisini Sağlam Temeller Üzerine Oturtun

Anahtar Kelime ve Domain (Alan Adı) İlişkisi

Sitenizin hangi alana ve özellikle hangi anahtar kelimeye hitap ettiği büyük önem taşır. Anahtar kelimenin domain içerisinde yer alması seo açısından fayda sağlayacaktır. Diğer bir durumda rakiplerinizle rekabet etme şansınız biraz daha zorlaşabilir. Alan adınızda anahtar kelime veya anahtar kelime kullanımına özen gösterin. (Site genel kalitesi düşük ise alan adında anahtar kelime geçmesi işinize yaramayacaktır)

Site Hızı

Site hızı, Google’ın SEO konusunda en çok önem verdiği detaylar arasında yer alır. Hitap ettiğiniz kitleye daha çabuk erişim imkanı sağlayan bir hosting seçimi yapın. Örneğin hedeflediğiniz ziyaretçi kitlesi Türkiye’de ise Türkiye lokasyonlu bir hosting tercih etmeniz sitenin kullanıcılarda daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Sunucu hızınızın yüksek olması ve sitenizin 1-2 saniye gibi bir sürede açılıyor olması, WordPress SEO konusunda ciddi bir avantajdır. PageSpeed Test sayesinde site hızınızı kontrol edebilirsiniz.

Tema Seçimi

Site hızını ve SEO uyumluluğunu belirleyen en önemli ayrıntılardan biri de kullanmış olduğunuz temalardır. Temanın hızlı açılan bir tema olması, özel SEO detayları içeriyor olması ve gerçekten çok hızlı çalışıyor olması, SEO konusunda avantaj sağlayan bir başka noktadır. SEO uyumlu WordPress temalarını inceleyin.

WordPress

WordPress SEO Eklentileri Bu İşin Olmazsa Olmazı

WordPress SEO konusunda birçok eklenti var ancak bu konuda zirvede Yoast SEO eklentisi yer almaktadır. Yoast dışında All in One SEO Pack eklentisi de sıklıkla kullanılan eklentilerden biridir.

Hangi SEO eklentisini kuruyorsanız kurun, ayarlarının en iyi şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekir. SEO eklentileri, Google sıralamaları konusunda sitenize ciddi avantajlar sağlar ancak ayarların ideal seviyede olmaması, eklentinin pek bir işe yaramamasına neden olur. Yoast SEO dışında birçok WordPress SEO eklentisi bulunur. Bu konuda tercih kesinlikle sizi kalmıştır. Yoast SEO eklentisinin 2019 güncel ayarları için tıklayın

WordPress SEO Uyumlu Menü Dizaynını Hiç Duydunuz mu?

WordPress SEO konusunda bilinmeyen ancak çok etkili detaylardan biri, SEO dostu menülerdir. Google sitenin menülerinin kullanıcı dostu olmasına büyük önem verir. Bununla birlikte menülerde kullanılan anahtar kelimeler de menü konusundaki önemli SEO ayrıntılarından biridir.

Sitenizin menülerini dizayn ederken çok sayıda adet menü öğesi kullanmaktan kaçının. Bir menü içerisinde birden fazla alt menü oluşturarak bu durumu telafi edin. Böylece daha kullanıcı dostu ve dolaşımı kolay bir site sunarak, Google’ın SEO kriterlerine derinlemesine uymuş olursunuz. Bu menüleri oluştururken de anahtar kelimeleri menülerin içerisine serpiştirin. Böylelikle hedeflediğiniz anahtar kelime konusunda rakiplerinize oranla bir adım daha önde olursunuz.

Kullanışlı bir mega menü oluşturmak için Max Mega Menu eklentisini inceleyebilirsiniz.

Sayfalar Arası Dolaşımı Kolaylaştırın

Google her zaman ziyaretçilerinizin sitenizde kolaylıkla dolaşabilmesini ve sitenin karmaşık olmamasını ister. Bu nedenle sayfalar arası geçişin kolay olması gerekir. Bir içerik hazırlarken, bu içeriği mutlaka başka bir içerikle bağdaştırmaya özen gösterin.

İçeriğin içerisinde diğer sayfalara bağlantı verin. Bu konuda aşırıya kaçmamanız önemli ancak en azından 500 kelimelik bir içerikte, sitenizin 2 sayfasına yönlendirmesi olması altın oran olarak nitelendirilebilir. Hazırladığınız içerikte diğer konuyla bağlantılı detaylar içerisine bu yönlendirmeleri yapmanız, SEO konusunda kriterlere daha fazla uyum sağlamanıza yardımcı olur.

Post URL Yapılarını Mutlaka Düzenleyin

WordPress SEO konusunda sitenizden eksik etmemeniz gereken detaylardan bir diğer ise paylaştığınız içeriklerin URL yapılarıdır. Bu URL yapılarını düzenlememeniz durumunda WordPress otomatik bir URL yapısı tanımlar. İçeriğinizin örneğin “www.mehmetdenizer.com/konu-ismi” seklinde olması gerekirken, “www.mehmetdenizer.com/p=123” vb. şekilde olduğu görülür.

Google arama sonuç sayfalarında sitelerin URL adreslerini de yayınlar. Paylaştığınız içeriğin anahtar kelimesinin mutlaka URL içerisinde olması gerekir. Arama sonuçlarında büyük bir üstünlük tanıyan bu durum, WordPress sitenize SEO konusunda yapacağınız en büyük iyiliklerden biridir.

Anahtar Kelimelerin Kullanım Alanları

Anahtar kelime konusunda bilinen birçok yanlış vardır. Bu yanlışlardan biri de anahtar kelimenin sürekli olarak metin içerisinde kullanılması gerektiğidir. Anahtar kelimenin gerekli yerlerde ve aşırıya kaçmadan kullanılması, içeriğinizin arama sonuçlarında öne çıkmasına yardımcı olur. Anahtar kelime içerikte 150 kelimede 1 defa kullanılmalıdır. Bu durum içeriğin yapısına göre de değişiklik gösterebilir. Daha uzun kelime aralıklarında kullanılmasında herhangi bir problem yoktur. Önemli olan içeriğin ne denli kullanıcı dostu bir içerik olduğudur.

Anahtar kelime yalnızca içeriğe serpiştirilmemelidir. Aynı zamanda H1, H2 ve H3 başlıklarıyla da mutlaka kullanılmalıdır. Başlıklarda kullanılan anahtar kelimeler, Google arama sonuçlarına etki eden bir başka detaydır.

Basit Bir Site Haritası Ekleyin

Google botları düzenli olarak sitenizi ziyaret eder ve sitenizin her bir bölümünü kontrol eder. Özellikle yapmış olduğunuz güncellemeler Google botlarının ilk olarak dikkat ettikleri noktaların başında yer alır. WordPress SEO ile Google robotlarının arasında şöyle bir ilişki bulunur:

Botlar sitenize girdiğinde kolayca gezinmek ister ve bunun için de sitenizin “Sitemap” adı verilen site haritasına uğramayı tercih ederler. Eğer site haritanız yoksa, Google, SEO hanenize bir eksi puan yazacaktır. Eğer site haritanız bulunuyorsa Google bu haritanız vasıtasıyla sitenizi rahatlıkla dolaşabilir ve SEO konusunda bir artı puan yazar.

Site haritası sitenizde kolay dolaşıma neden olurken aynı zamanda Google’ı yeni içeriklerinizden veya güncellemelerinizden de haberdar eder. WordPress sitenize “Google XML Sitemap” eklentisi sayesinde ideal bir site haritası ekleyebilirsiniz.

Sitenizi Google Search Console ile Bağlayın

Google Search Console, webmasterlar için özel olarak hazırlanmış mükemmel bir site analiz aracı olarak tanımlanabilir. Aylık trafik hacminizi, bu trafiğin nereden ve ne şekilde geldiğini, sitenizin hangi konularda önde olduğunu, hangi konuların gelişime açık olduğu ve sitenizin nasıl daha çok trafik çekeceği gibi konular hakkında Search Console üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Sadece bu alanlarda site sahiplerine yardımcı olmayan Search Console, aynı zamanda siteniz için SEO analizleri de yapar. WordPress SEO konusunda büyük önem taşıyan site haritası, robots.txt, mobil kullanılabilirlik, URL hataları, yeni içeriklerinizi Google dizinine ekleme ve daha birçok konuda çözümler sağlar. Ayrıca yapmış olduğu analizler sonucunda ise önerilerde bulunur.

Bu nedenle sitenizin Google Search Console ile bağlantılı olması, sitenizi geliştirmenize ve SEO anlamında profesyonel bir destekçinizin olmasına vesile olur.

SSL Sertifikası ve HTTPS Protokolü

Sitenizin SSL sertifikasına sahip olması, “http” yerine “https” ile başlayan bir alan adıyla karşılaşmanıza neden olur. “https” ise kısaca, sitenizle kullanıcılar arasındaki verilerin 3. şahıslar tarafından erişilemez olduğunu belirtir. Google ise SSL sertifikasına büyük önem verir.

Kullanıcı https olmayan bir siteye girdiği zaman “Güvenli Değil” benzeri bir uyarıyla karşı karşıya kalır. Haliyle bu durum sitenizin trafiğini büyük oranda düşürür ve SEO konusunda büyük bir sorun teşkil eder. Bu nedenle ücretli veya ücretsiz mutlaka bir SSL sertifikası edinmeniz önerilir.

SSL sertifikasını genel olarak birçok hosting firması ücretsiz olarak sunar. Destek talebi açıp SSL sertifikası istediğinizi belirtmeniz durumunda SSL kurulumunu yapacaklardır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Detaylı harika bir bilgi teşekkür ederiz işime çok yaradı sağolun.

Başa dön tuşu