Teknoloji

Wordpress hızlandırma yöntemleri

Wordpress sitem yavaş çalışıyor, ne yapabilirim?

En popüler içerik yönetim sistemi (cms) olan Wordpress, sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça hantallaşmaya, zaman zaman yanıt vermemeye başlıyor. Peki bu sorun çözülebilir mi? Elbette. Her güncellemede daha da kullanıcı dostu bir hal alan Wordpress’ten yüksek ziyaretçi trafiklerinde biraz yavaşlıyor diye vazgeçecek değiliz. O zaman sistemimizi gözden geçirmenin tam sırası.

Esnek ve profesyonel bir zemine geçişi kolay olan Wordpress, site sahiplerine bazen zor anlar yaşatabiliyor. Genellikle yüksek ziyaretçi sayısına ulaşan sitelerin yaşadığı hız problemi, bir kaç küçük düzenlemeyle hafifletilebilir.

Wordpress’i kanatlandırma vakti geldi..

Yüksek ziyaretçi çeken içeriğinizi, yani blog yazılarınızı html olarak kaydedip, siteden statik olarak yayınlayabilirsiniz. Bu işlem ilgili yazı için tüm PHP ve MySQL veritabanı sorgularını etkisiz kılacak, sorunsuz bir biçimde salt html yayını yapmanıza olanak sağlayacaktır. Tabi kimi kullanıcı için kullanılabilir olan bu yöntem, yazılara yapılacak yeni yorumların önüne geçecek, içeriğin geliştirilmesini zorlaştıracaktır.

İlk yöntem dinamik içeriğe ihtiyaç duyan kullanıcılar için kullanışsız olabilir. O halde diğer seçeneğe geçelim: PHP sorgularını azaltmak ta sitenize belli ölçüde hız kazandıracaktır. Kullandığınız temada gereksiz yere PHP kullanan link ve benzeri içeriği sabitleştirerek sunucuyu yormasını engelleyebilirsiniz.

Son derece önemli bir konu ise, barındırma hizmetini aldığınız server’ın ziyaretçi hedef kitlenizle aynı sınırlar içerisinde bulunması. Bir çok kullanıcı bu detayı gözden kaçırıyor ve ucuzluğu nedeniyle Amerika’daki sunucuları tercih ediyor. Yüksek ping süreleri ve yurtdışı çıkış hızlarının yeterli olmaması sebebiyle olumsuzluk teşkil eden bu durumdan yerli servis sağlayıcılara geçerek kurtulabilirsiniz.

Back to top button