Teknoloji

Stüdyo monitör (Hoparlör) seçimi

Kapsamlı müzik stüdyolarından ev stüdyolarına tüm kayıt ve dinleme gerçekleştirilen ortamlarda mikrofonlama ve akustik kadar önemli bir detaya değineceğim. Dinleme.


Kaydedilen, aranje edilen veya mastering için bekleyen bir projenin kaderini önemli ölçüde etkileyen monitoring, stüdyonun yapısına uygun monitor hoparlör seçimi sayesinde olumlu neticelendirilebilir. Doğru dinleme ekipmanı sayesinde dijital veya analog ortamda üretilen sesler birebir dinlenilebilir, eksik veya hatalar bir sonraki aşamaya geçmeden giderilebilir.

Peki hangi monitor?

Müzik sektörüne hitap eden profesyonel markalar zaten bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. Stüdyonuza uygun hoparlör yapısı, gücü ve ebatları hakkında küçük detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Aktif – Pasif monitör ayrımı

Stüdyo monitörleri

Aktif monitör; İçerisinde kendine ait amplifikatör barındıran, yani ilave bir güç yükseltecine ihtiyaç duymayan hoparlör çeşididir. Mikser veya ses kartından direkt analog line bağlantısı yapabilirsiniz. Aktif hoparlörlerin bazısında dijital AES/EBU, SPDIF Coaxial, Optical girişler de bulunmakta, ses sinyali mikser veya ses kartından monitorlere dijital olarak iletilebilmektedir.

Dijital sinyal iletiminde kablolamadan kaynaklı ses distorsiyonu en az seviyeye indirilmekle birlikte, kimi müzik otoritesi, dijital sesin analog yanında daha mekanik ve doğallıktan uzak olduğunu savunmaktadır. Bu seçim biraz da kullanıcının tercihine kalmakla birlikte, size uygun olan sinyal aktarım yöntemine kendi duyum zevkinize bağlı olarak karar verebilirsiniz.

Pasif monitör; İçerisinde amplifikatör bulunmayan, çalışması için bir ses amplifikatörüne ihtiyaç duyan hoparlörlere denilir. Pasif monitörler diğerine göre bir miktar daha ucuz olmakla beraber, harici bir amplifikatöre gereksinim olduğu göz ardı edilmemelidir.


Bir avantajından bahsedecek olursak ta, pasif monitör hoparlörler, amplifikatör (ses yükselteci) tercihini tamamıyla kullanıcıya bırakmakta, güç ve kanal konusunda tüm ihtiyaçları tek bir ses yükseltecinden karşılayabilme olanağı sunmaktadır.