Teknoloji

Stüdyo akustik düzenleme

Akustik düzenlemeye giriş

Ses stüdyolarında pürüzsüz kayıtlar almanın  temel taşlarından biri de stüdyonun akustik düzenidir. Stüdyodan dışarıya giden veya tam tersi istikametteki gürültüleri farklı tekniklerle rahatsız etmeyecek seviyeye indirgemekten de zor bir konu akustik düzenleme. Mikrofona kaydedilen her bir ses sonradan işlenebilir, fakat dijital işleme aşaması başlamadan önce sesi mümkün olan en iyi seviyede kaydetmek çok önemli. Burada iş çoğunlukla akustik düzenlemeye düşüyor.

Basotect

Nasıl başlamalı?

Stüdyoda akustik düzenleme için gerekli malzemeler

Öncelikle stüdyomuzun ölçüleri ve ne tür kayıtlar alınacağına bağlı olarak ihtiyaçların farklılık göstereceğini belirtmekte yarar var. Tabi bu gözünüzü korkutmasın, çoğu zaman bilindik yöntemler iyi sonuç veriyor. İrili ufaklı tüm stüdyolarda kullanılan akustik malzemeler aynı.

Yumurta kolisi görünümlü akustik süngerler, düz akustik paneller ve bass trap başlıklarında ele alınması gereken malzemeler bütünü, bilhassa büyük şehirlerde bir çok satış noktasından temin edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, malzeme sünger olduğundan kolay alev alabileceğini gözden kaçırmamak. Sünger kaynaklı yangın tehlikesini ortadan kaldırmak için, yanmaz özellikte akustik yalıtım süngerleri kullanmalıyız. Üstelik yanmaz süngerlerin diğerlerine oranla çok fiyat farkı da bulunmamakta. Yumurta kolisi şeklinde dizayn edilen akustik süngerler orta ve yüksek ses frekanslarını (mid ve tiz sesler), bass trap adındaki büyük köşe elemanları da alçak frekans sesleri (bas sesler) düzenlemektedir.

Stüdyo havalandırması

Akustik düzenlemeyle uğraşanlar bilirler ki, stüdyolarda sigara içilmesi, havasızlık gibi nedenlerle sünger esaslı ürünler zaman içinde koku yapmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için ya stüdyoyu iyi havalandırmalı ve içeride sigara içilmesine müsaade etmemeli, ya da BASF firmasının ürettiği Basotect adındaki daha gelişmiş süngerler tercih edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu