Sunucu & Server

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, fiziki sunucuların bölümlenmesiyle oluşturulan, birden fazla aynı donanımı kullanan fakat birbirinden izole olan sunuculara verilen isimdir.

Sanal sunucu, donanım kaynaklarını paylaşan yazılımla bölünmüş sunucu çeşididir. Maliyet açısından daha uygun olduklarından ve daha hızlı kaynak denetimi sağladıklarından, sanal sunucular web barındırma için hayli popülerdir.

Doğru yapılandırılmış bir sanal sunucu, fiziksel sunucu işlevlerini taklit eder. Birden çok fiziksel sunucuyu kontrol etmek yerine, bir sunucuda birkaç sanal sunucu uygulaması yapılabilir.

Her bir sanal sunucu, ayrı bir işletim sistemi, yazılım ve bağımsız önyükleme birimini destekler. Web barındırma için sanal bir sunucu ortamında, web sitesi yöneticileri veya internet servis sağlayıcıları (ISS), farklı alan adları, IP adresleri, e-posta yönetimi, dosya dizinleri, günlükler ve istatistiklere sahip olabilir. Ayrıca, güvenlik sistemleri ve parolalar fiziksel bir sunucu ortamında olduğu kadar korunaklı ve işlevseldir. Web barındırma maliyetlerini azaltmak için sanal sunucular sıklıkla kullanılmaktadır.

Fiziksel bir makinedeki sanal sunucuların limitleri önceden belirlenebilir. Sanal sunucunun tıpkı gerçek bir sunucu gibi kaynakları ne ölçüde kullandığı sistem yöneticisi tarafından kolayca izlenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu