PHP

PHP 301 yönlendirme

PHP 301 kalıcı yönlendirme kodunu bu sayfada bulabilirsiniz. PHP 301 yönlendirme örnekleri sayesinde PHP sayfalarınızı kalıcı bir şekilde başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Bazen ziyaretçilerinizi yeni bir URL adresine yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bu yazıda, 301 “kalıcı yönlendirme” kullanarak bir PHP yönlendirmesinin nasıl yapılacağını tarif edeceğim. PHP 301 URL yönlendirme, arama motoru dostu bir yöntem olduğu için güvenle kullanabilirsiniz. PHP 301 yönlendirme kodu, tarayıcıya veya arama motoru örümceklerine sayfanın yeni bir konuma kalıcı olarak taşındığını bildirir.

Örnek bir PHP 301 yönlendirme kodu;

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://www.mehmetdenizer.com/");
?>

Yukarıdaki örnekte, kodun bulunduğu herhangi bir PHP sayfasına yapılan istekleri kalıcı olarak https://www.mehmetdenizer.com adresine yönlendirmiş olduk.

PHP 301 Yönlendirme

Kodun yanlış kullanım örneği;

Bu kodu:

<?php
header("Location: https://www.mehmetdenizer.com/");
?>

şeklinde kullanırsanız 302 geçici yönlendirme yapmış olursunuz. PHP 301 kalıcı yönlendirme yapabilmek için “header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);” bölümünü eklemeyi unutmamalısınız.

Başka bir alt sayfaya PHP 301 yönlendirme

PHP 301 kalıcı yönlendirmesini ana domaine değil de bir alt sayfaya yapmak istiyorsanız aşağıdaki örneği kullanabilirsiniz.

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://www.mehmetdenizer.com/teknoloji/");
?>

Yukarıdaki PHP 301 yönlendirme kodundan önce boş satırlar ve boşluklar dahil başka herhangi bir kod olmaması önemlidir. Boşluk bırakılırsa, PHP uyarı verecek ve yönlendirme işe yaramayacaktır.

İşte bu kadar.. PHP 301 yönlendirme işlemi tamamlanmış oldu.

Elbette yönlendirme sadece PHP ile değil, .htaccess dosyasına yazılacak kodlarla da yapılabiliyor. Bir başka yazıda da .htaccess 301 yönlendirmeye değineceğim.

Bir Yorum

  1. 302 yönlendirme yapsam ve sonradan tekrar iptal etsem eski sayfa aramada tekrar aynı yerine gelir mi?

Başa dön tuşu