Dijital Pazarlama

A’dan Z’ye Dijital Pazarlama Terimleri Sözlüğü

Bu sözlükte sosyal medya terimlerini, içerik pazarlama terimlerini, dijital pazarlama stratejilerini, e-posta pazarlama şartlarını, web sitesi optimizasyon terimlerini, hatta pazarlama kısaltmalarını dahi kapsayan bir pazarlama terimleri sözlüğünü birazcık daraltılmış bir şekilde yazmanın etkili olacağını düşünerek bu sözlüğü oluşturduk.

Dijital Pazarlama, elektronik cihaz veya internet kullanarak oluşturulan tüm pazarlama çabalarını kapsamaktadır. İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web site gibi dijital kanalları kullanması ya da bunların yapılması amacıyla temsili bir kuruluşun (ajanslar gibi ) işleri yürütmesi neticesinde gerçekleşir. Bunu yaparken birçok değişik dijital pazarlama terimi ile karşı karşıya kalmaktayız. Bunları bilmek adına Dijital pazarlama terimleri sözlüğü gibi işimize yarayacak materyaller sayesinde daha pratik şekilde hayatı kolaylaştırabiliriz.

Bilinmesi öncelikli pazarlama terimleri:

  • A/B Testi
  • Analytics
  • Uygulama Programlama Arabirimi (API)
  • B2B
  • B2C
  • Bloglama
  • İş Blogları

A

1. A/B Testi

Pazarlama çabaları içerisinde en iyi performans gösteren bir tek değişkenin iki farklı varyasyonunun karşılaştırmak amacıyla kullanılan testtir. Bu genellikle e-posta pazarlamacılığında (konu satırında ya da kopyadaki varyasyonlarla), harekete geçirme mesajlarında ve açılış sayfalarında (İçerikteki değişiklikler) yapılır.

2. Analytics

Analitik

Temelde verilerin anlamlı kalıplarının keşfi ve iletişimi amacıyla kullanılır. Pazarlama bağlamında ifade edildiğinde bir web sitesinin ziyaretçi raporları, sosyal medya faaliyetleri, PPC gibi eğilimlerinin analiz edilerek daha iyi pazarlama kararları almak için eyleme dönüştürülebilir bilgiler bütünüdür.

3. Uygulama Programlama Arabirimi (API)

API’ler bir uygulamanın bir hizmetten bilgi almasına ve bu bilgileri kendi uygulamalarıda veya veri analizlerinde kullanmasına izin veren bir dizi bilgisayar programlaması kuralıdır. API’ler müşteri sorunlarına çözüm sağlamak için gereken verileri kolaylaştırır.

SEM ile SEO arasındaki önemli fark. SEM yaparken para harcamanızdır. SEO ile sitenize para harcamadan organik trafik elde edebilirsiniz.

B

4. B2B (Business to Business)

Bir firmadan diğer firmaya yapılan pazarlama çeşidine verilen addır. Mal ve hizmetlerin diğer kurumsal firmaya pazarlanması olarakta algılanabilir.

5. B2C ( Business to Consumer)

Tüketicilere doğrudan satış yapan firmaları tanımlamak amacıyla kullanılan kelimedir.

6. Blog

Blog’un anlamı web günlüğüdür. Kullanıcıların kendilerine ait olan özel etkinlik, video, fotoğraf gibi materyallerinin düzenli girişi ile sağlanır.

Blog aynı zamanda pazarlama içerisinde web sitesi trafiğini büyütmek, düşünce liderliği ya da marka bilinirliğini arttırmak amacıyla pazarlamanın da temel bileşeni içerisinde yer alır. Özellikle markaya ilgi arttırmak amacıyla yapılan pazarlama çeşidine de İnfluencer marketing denmektedir.

7. İş Blogları (Business Blog)

İş blogları pazarlamacıların web sitelerine trafik çekmek bu trafiği potansiyel müşterilere çevirmek, belirli konularda otorite oluşturmak ve uzun vadede sonuç elde edilmesine yardımcı oluşturmak amacıyla kurulmuş olan blog özelliğini koruyan web siteleridir.

Bir işletme için blog yazarken, pazarlamacılar hedef kitlenin aradığı anahtar kelimelerle optimize edilmiş yayınlar oluşturmalı ve bu okuyuculara faydalı ve eğitici materyaller sağlamalıdır. Tipik olarak bu blog gönderileri, iş blogunun etkinliklerine ilişkin bir ölçüm sağlamak için eyleme geçirilebilir olmalıdır.

8.  Huninin Alt Kısmı (Bottom of The Funnel)

Dönüşüm hunisinin alt kısmı ifade edilmektedir. Satın alma sürecinden sonra yeni müşteriler elde edilmesi olayının erişme yol açtığını ifade eder. Bu aşamadan sonrasında muhtemel bir satış temsilcisi, bi tanıtım ya da ücretsiz danışmadan bir çağrı gelir ve bu şekilde satış yolunda önemli bir satış yapılmış olur.

9. Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı)

Web sitenizdeki bir sayfaya giren ve bir yere tıklamadan veya sitenizdeki diğer sayfalara girmeden çıkan kişilerin yüzdesi olarak belirlenir. Hemen çıkma oranının yüksek olması dönüşüm oranlarının düşük olmasına yol açar; çünkü sitenizdeki içerikleri okumak için hiç kimse uzun süre kalmaz veya açılış sayfasına vs. yönlendirmez.

Bounce rate hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

C

10. Call-to-Action (Harekete Geçirici Mesaj)

Bir web sitesi ziyaretçisini bir açılış sayfasını ziyaret etmeye ve potansiyel müşteri haline gelmeye teşvik eden metin bağlantısı, düğme, resim ya da bir tür web bağlantısıdır. “Hemen Abone Ol” , “Tanıtım kılavuzumuzu hemen indirin” bunlara iki iyi örnek olabilir. Bunlar pazarlamacılar için önemlidir, çünkü bir web sitesi ziyaretçisini nihayetinde etkileyerek onu site içerisinde aksiyona geçirmelidir. Dolayısıyla ziyaretçiye dönüşümü daha iyi bir hale getirmek için harekete geçirici, çekici ve değerli bir teklif iletmek esas meseledir.

11. Clickthrough Rate (CTR – Tıklama Oranı)

Web sitenizin bir bölümünden pazarlama kampanyanızın bir sonraki adımına kadar ilerleyen kitlenizin tıklama oranına etkisini ifade etmektedir.Matematiksel olarak sayfanızın veya CTA’nın aldığı tıklamaların toplam sayısı, kullanıcıların tıklaması gereken sayfa sayısına bölünür. (Örn: sayfa görüntüleme sayısı, gönderilen e-postalar gibidir. )

12. Closed – Loop Marketing (Döngü Pazarlama)

Bu pazarlama çeşidi, pazarlama çabalarının alt sektördeki iş büyümesini nasıl etkilediğini izleyip takip ederek gösterir. Bu şekilde pazarlama yatırımının ne kadarının işi büyüttüğü anlaşılır. Bir pazarlama stratejisinin uygulanabilmesi ve pazarlama yazılımlarının kullanılmasının en büyük ticari faydalarından biri döngü pazarlamasının oluşturulmasıdır.

13. Conversion Path (Dönüşüm Yolu)

Potansiyel müşteri yakalama işlemini kolaylaştıran bir dizi web sitesi etkinliğidir.En temel biçimde bir dönüşüm yolu potansiyel müşteriyi yönlendiren bir harekete geçirici mesajla oluşur. İletişim bilgileri karşılığında site ziyaretçisi içerik açısından tatmin olduktan sonra satın alma süreci içerisine girer ve oluşan bu eylem Dönüşüm yolu olarak adlandırılır.

14. Content (İçerik)

Content (Text)

Pazarlama terimi olarak içerik, sindirilme, paylaşma ve harekete geçirme amacıyla var olan bilgidir. İçerik bir çok biçimde olabilir (blog, video, sosyal medya gönderisi, fotoğraf, slayt ya da podcast vb.). Web sitesi trafiğinden, pazarlama stratejisine kadar giden yolda içerik önemli bir rol oynamaktadır.

15. Content Management System (CMS – İçerik Yönetim Sistemi)

Teknik olmayan kullanıcıların bir web sitesi oluşturmansın, düzenlemesini ve yönetmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir web uygulamasıdır. İçerik düzenleme, çevirilebilir içerikler oluşturma, otomatik olarak gezinme ögeleri oluşturma, kullanıcı ve izinleri izleme gibi çalışmalar yardımcı olur.

16. Content Optimization System (COS – İçerik Optimizasyon Sistemi)

Bu terimde temel olarak bir CMS’dir.fakat müşterilere mümkün olan en kişiselleştirilmiş web deneyimini sunmak için optimize edilir.

17. Context (Bağlam)

İçeriğin doğru kitleye göre kişiselleştirilmesi olayına bağlam denir. Bir restoran sahibiyseniz bir vejeteryan için biftek kuponu göndermemeniz bağlam için verilecek en iyi örneklerden biridir.

18. Conversion Rate (Dönüşüm Oranı)

Bir formu doldurma gibi tek bir web sayfasında istenen işlemi tamamlayan kilerin yüzdesini ifade eder. Yüksek dönüşüm oranlı sayfalar iyi performans gösterir. Dönüşüm oranları düşükse bu sayfanın performansının iyileştirilmesi gerekir.

19. Cost-per-Lead (CPL – Yönlendirme Başına Maliyet)

Pazarlama kuruluşunuzun bir müşteri kazanabilmesi için yaptığı harcamayı işaret eder.Bu daha sonraki süreçlerde CAC (Müşteri edinme maliyeti) etkiler. Metrik hesaplamalarının iyi yapılması gerekir.

20. Crowdsourced Content (Kalabalık Kaynaklı İçerik)

İçerik oluştururken bir konu hakkında o konunun uzmanlarına, müşterilerine, veya serbest çalışanlara izin vererek az zamanda kaliteli içerik elde etme yöntemini tanımlar.

21. Customer Acquisition Cost (CAC – Müşteri Edinme Maliyeti)

Toplam satışınızın pazarlama maliyetinize bölünmesi ile elde edilir.

22. Customer Relationship Management (CRM – Müşteri ilişkileri Yönetimi)

CRM-(Costumer Relationship Management)

Şirketlerin mevcut ve potansiyel müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına yaptıkları, etkileşimi arttırıcı her olay ve eylemdir. Bunu yapmak için belirli yazılım programları da kullanılarak daha sistematik bir çalışma tasarlanabilir.Böylelikle iletişim bilgilerinin takibi, telefon çağrıları, faksları ve anlaşmaları izlemek gibi bir çok iş kolaylaşır. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş e-postalar, randevular ve her müşteri servisi ve desteği not olarak yazılım günlüğüne düşer.

23. CSS (Basamaklı Stil Sayfaları)

CSS (Cascading Style Sheets)

Web sitenizin renkler, yazı stilleri ve arka plan görüntüleri gibi tüm stili ve ruhunu kazandıran yazılım çeşididir. Web sitelerinin farklı ekran boyutlarına ve cihaz türlerine de uyum sağlanmasına olanak kazandırır.

 H

24. HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili)

Bir sitenin teknolojisinin karmaşıklığı ne olursa olsun, her web sayfasının merkezinde yer alır ve sitenin temel yapısını sağlar.Temel görevi sayfa üzerindeki yazı, görüntü video gibi verileri diğer sayfalara bağlamakla görevlidir. Tek başına bir işlevi yoktur. CSS ve Javascript gibi diğer teknolojiler tarafından geliştirilerek, değiştirilir.

I

25. Inbound Marketing

Pazarlamacıların potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için içerik üreterek web sitesine çekmektir. Yayınlanan içeriği müşterinizin ilgi alanlarıyla hizalayarak zaman içerisinde iyi dönüşümleri elde edebileceğiniz pazarlama çeşididir.

 J

26. JavaScript

Web geliştiricilerinin etkileşimli siteleri tasarlamasını sağlayan bir programlama dilidir.Bir web sayfasında görülen dinamik davranışlarını, kontrollerini JavaScript sayesinde yapmak mümkün olur.

JavaScript; Pop-up’lar, kaydırmalı harekete geçirici mesajlar, güvenlik şifresi oluşturma, kontrol formları, etkileşimli oyunlar ve özel efektlerin çalışmasında işe yarar. Ayrıca mobil uygulamalar oluşturmak ve sunucu tabanlı uygulamalar oluşturmak içinde kullanılır.

K

27. Key Performance Indicator (KPI – Anahtar Performans Göstergesi)

Kurumların belirledikleri stratejiler neticesinde, o stratejinin kurumları hedeflerine ne kadar ulaşıldığı ve ne gibi ilerlemenin sağlandığını belirten kavramdır. KPI örnekleri arasında CAC (Müşteri Edinme Maliyeti), blog trafiği kaynakları vb.gibi etkenler bulunur.

L

28. Landing Page (Açılış Sayfası)

Potansiyel olarak müşteri oluşturmak için kullanılan web sayfasıdır. Bu sayfalar e-kitap veya web semineri gibi pazarlama teklifi etrafında döner ve değerli teklif karşılığında ziyaretçi bilgilerini yakalamaya hizmet eder. Açılış sayfaları dönüşümün kapı bekçisi olarak düşünülür ve web sitesine gelen kullanıcılara liderlik etmesi beklenir. Bu açıdan Landing Page de yapılacak yenilikler ve optimizasyonlar çok önemlidir.

29. Lifecycle Stages

Bu müşterilerinizle olan ilişkilerinizi tanımlamanızın bir yolu olarak görülür ve 3 aşamada gerçekleşir: farkındalık, değerlendirme ve satın alma.

Bunun 3 aşamayı başarılı kılmanızda kilit unsur ise yine içerikte bitiyor. Dinamik içeriklerle, hedeflediğiniz kitleye yönelik uygun içerikler sunmak bu zinciri tamamlamada büyük öneme sahiptir.

M

30. Mobile Optimization – (Mobil Optimizasyon)

Mobile Optimization - (Mobil Optimizasyon)

Web sitenizi tasarlayıp biçimlendirerek ve böylece bir mobil cihazdan gezinmeyi ve metilerin okunmasını sağlamak anlamına gelmektedir.Google’ın algoritması artık mobil cihazlara uygun web sitelerini ödüllendiriyor. Bu nedenle sitenizi mobil cihazlara optimize etmediyseniz sıralamada bunun dezavantajını yaşarsınız.

N

31. Net Promoter Score (NPS – Müşteri Memnuniyeti Metriği)

0-10 arasında bir ölçekte kişilerin şirketinizi başkalarına tavsiye etmelerini ölçen bir metriktir. Bu müşterilerinizin işletmenize ne kadar bağlı olduğunu gösterir. NPS’yi hesaplamak için sizi tavsiye etmeyen müşterilerin yüzdesini (engelleyici veya 0-6), müşterilerin (destekleyiciler veya 9-10) yüzdesiyle çıkarın.

Şirketinizin NPS değerlerini belirlemek ürün ve hizmetlerinizi iyileştirme yollarını belirlemenizi sağlar.

32. No-Follow Link (Takip Edilmeyen Bağlantı)

Bir web sitesi arama motoru yetkisini başka bir web sayfasına geçirmek istemediğinde, takip edilmeyen bir bağlantı kullanır.Arama motorlarına spam içerikleri ilişkilendirmekten kaçınmak veya web sitesi yönergelerini yanlışlıkla ihlal etmenin bir yolu olarak bağlantılı web sitelerini izlememe ve takip etmemesini bildirmiş olur. Değişik derecelerde No-Follow Linkler büyük arama motorları tarafından tanınır.

 O

33. On-Page Optimization (Sayfa Üzerinden Optimizasyon)

Bir SEO çeşidi olan bu tür. Web sayfasına ve HTML içindeki çeşitli ögelerle oluşturulur. Belirli sayfanın (İçerik, Başlık etiketi, URL ve Resim etiketleri) anahtar parçalarının uyumlu hale getirilmesini sağlamak ve istenen anahtar kelimenin sayfa sıralamasına yardımcı olması amacıyla optimizasyonuna dayanır.

34. Off-Page Optimazation (Site Dışı Optimizasyon)

Off-page SEO bir web sayfasının arama sonuçlarında nasıl endekslendiğini; gelen bağlantıları ve diğer dış faktörleri ifade eder. Etki alanları ve hatta sosyal medya bağlantıları gibi faktörler sayfa dışı optimizasyonda rol oynar. Faydalı içerikler oluşturarak bu içerikleri insanların paylaşabileceği kalitede tutarsanız güçlü bir sayfayı temellendirmiş olursunuz.

P

35. Pay-Per-Click (PPC – Tıklama Başına Ödeme)

PPR - (Pay Per Click-Tıklama Başına Maliyet)

Reklam verenin bir yayıncıya(genellikle bir arama motoru, sosyal medya sitesi veya web sitesi sahibi gibi ) reklamı tıkladığı anda ödediği parayı belirlemek için kullanılan internet reklamcılığı modelidir. Arama motorları için PPC reklamları bir kullanıcı, reklam verenin anahtar kelime listesiyle eşleşen bir kelimeyi aradığında gösterilir ve tıklama yapıldığında PPC gerçekleşmiş olur.

TBM reklamları, trafiği reklam verenin websitesine yönlendirmek için kullanılır. Bu sayede ücretli reklam kampanyalarınızın maliyet etkinliğini ve kararlılığını değerlendirmeniz mümkündür.

R

36. Return of İnvestment (ROI – Yatırım Getirisi)

Bir ya da birkaç yatırımın verimliliğini ve karlılığını değerlendirmek için kullanılan performans ölçüsüdür. Yatırım getirisi formülü (Gelir-Maliyet / Maliyet) şeklinde hesaplanır.Sonuç bir yüzde ya da oran olarak ifade edilir ve YG negatif bir değerde ise şirketiniz para kaybediyor demektir.

 S

37. Search Engine Optimization (SEO – Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO - (Search Engine Optimization)

Bi web sayfasının arama sonuçlarında nerede görüneceğini geliştirme pratiğidir. Bir web sayfasının sayfa içi SEO öğelerini ayarlayarak ve sayfa dışı faktörlerini etkileyerek web sayfasının arama motorundaki göründüğü yeri iyileştirebilir.

Sitenizin SEO’sunu geliştirmeniz için gereken bileşenler; başlık etiketleri, anahtar kelimeler, resim etiketleri, iç bağlantı yapısı ve gelen bağlantılardır. Arama motorları, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında ne kadar yer alması gerektiğini belirlemek için site yapısına ve tasarımına, ziyaretçi davranışlarına ve diğer harici ya da site dışı faktörlere de bakar.

38. Software as-a-Service (SaaS – Hizmet Olarak Yazılım)

Bilgilerinizi bulutta saklayan başka bir şirket tarafından barındırılan yazılım türüdür. Örnek olarak Salesforce, IM istemcileri ve proje yönetimi uygulamaları verilebilir.

T

39. Top of the Funnel (Huninin En Üstüne Noktası)

Satın alma sürecinin ilk aşamasını ifade eder. Pazarlamacı satışa giden yolda bir sorunu tanımlama ve çözmek amacıyla yardımcı olacak içerikler oluşturmak isteyecektir. Bu aşamaları oluşturan adımlar ise TOFU’da gerçekleşir.

U

40. URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici)

Bu terim temel olarak web üzerinde bulanacak bilgi parçasının adresidir. (https://www.mehmetdenizer.com gibi)

41. User Experience (UX – Kullanıcı Deneyimi)

Bir müşterinin belirli bir işletmeyle sahip olduğu genel deneyim, markanın keşfinden, satın almasından, kulanılmasından ve hatta markanın savunuculuğuna kadar giden marka bilinci kullanıcı deneyimini oluşturur. Mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak için müşteri gibi olmayı düşünmek zorundasınız.

42. User Interface (UI – Kullanıcı Arabirimi)

Kullanıcıların bir yazılım uygulamasını veya donanım aygıtını kontrol etmesini sağlayan bir arabirim türüdür. İyi bir kullanıcı arayüzü, kullanıcının yazılım ve donanım ile sezgisel bi şekilde etkileşime girmesine izin vererek kullanıcı dostu bir deneyim sunar. Menü çubuğu, araç çubuğu, pencereler ve düğmeler içermesi arayüzün en temel ögeleridir.

V

43. Viral Content (Viral İçerik)

Bu terim, paylaşım yoluyla web genelinde çok popüler hale gelen içerik parçasını tanımlamak için kullanılır.

 W

44. Word-of-Mouth (WOM – Ağızdan Ağıza Pazarlama)

Bilgilerin ya da satın alınana bir hizmet ya da malın, kişiden kişiye aktarılması ile oluşan pazarlama çeşitidir. Teknik olarak terim çevrimiçi iletişim anlamına gelmektedir. WOM pazarlaması ucuzdur fakat uzun bir süreçtir. Ürün pazarlaması, ,içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi pazarlamanın bir çok türünü kullanır.

X

45. XML Sitemap (XML Site Haritası)

XML, web sunucunuzda bulunana ve web sitenizin yapısında bulunan tüm ilgili URL’leri listeleyen bir kod dosyasıdır. Özellikle kullanışlı olan sitelerde “kat planı “ işlevi görmektedir. Ayrıca arama motoru web sitesinin yapısını belirleyerek daha akıllı bir tarama yapar. XML, tüm bağlantırların taranacağını garanti etmez.

Z

46. Zaman Serileri Analizi (Time Series Analysis)

Gelecekte oluşacak durumu açıklayabilmek adına, geçmişte yaşanan olay ve verileri kullanan istatiksel yöntem.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu