Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, işletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web sitesi gibi dijital kanalları kullanması/yönetmesi ya da bu işlerin yapılması amacıyla bir ajansı görevlendirmesi neticesinde gerçekleşen işlemler bütünüdür.

Dijital Pazarlama, elektronik cihaz veya internet kullanarak oluşturulan tüm pazarlama çalışmalarını kapsamaktadır. İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web site gibi dijital kanalları kullanması ya da bunların yapılması amacıyla temsili bir kuruluşun (ajanslar gibi) işleri yürütmesi neticesinde gerçekleşir. Bunu yaparken birçok değişik dijital pazarlama terimi ile karşı karşıya kalmaktayız. Bunları bilmek adına Dijital pazarlama terimleri sözlüğü gibi işimize yarayacak materyaller sayesinde daha pratik şekilde hayatı kolaylaştırabiliriz.

İnternete erişimin yüksek olması ona ulaşılabilirliğin yoğun olması insan sayısının da artmasına neden olmaktadır. Pew Research’e göre yetişkinler arasında son 3 yılda internet kullanımı %5 arttı. İnsanların alışveriş yapıp satın alma şekli yavaş bir şekilde internet ortamına kaydı. Çevrimdışı pazarlama artık eskisi kadar etkili değil..

Pazarlama her zaman kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmakla ilgilidir.

Marketing Strategy

Dijital Pazarlama Nasıl Tanımlanır?

En iyi dijital pazarlamacılar, her dijital pazarlama kampanyasının kendi hedeflerine dair net bir tabloya sahiptir. Pazarlamacılar, pazarlama hedeflerine bağlı olarak daha büyük bir kampanyayı, ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla, kendi hizmetlende sunabilirler.

Örneğin, bir içerik pazarlamacı yakın zamanda oluşturulmuş bir e-kitaptan potansiyel müşteri elde etmeye hizmet eden bir dizi blog yayını oluşturabilir. Şirketin sosyal medya pazarlamacısı, bu blog gönderilerini, işletmenin sosyal medya hesaplarındaki ücretli ve organik gönderiler yoluyla tanıtmaya yardımcı olabilir. Belki de e-posta pazarlamacı, e-kitabı indirilen kişileri şirket hakkında daha fazla bilgi göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturur.

İşte en yaygın dijital pazarlama taktikleri ve her birinde yer alan kanalların hızlı bir şekilde analizi..

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Search Engine Optimization (SEO)

SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak, web sitenizin aldığı organik (Ücretsiz) trafiğin miktarını arttırır. SEO dan yararlanan kanallar:

 • Web Siteleri
 • Bloglar
 • İnfografikler

İçerik Pazarlama

Marketing Content

Bu terim, marka bilinirliği, trafik büyümesi, potansiyel müşteri oluşturmak için içerik varlıklarının oluşturulmasını ve tanıtımını ifade eder. İçerik pazarlama stratejinizde rol oynayabilecek kanallar şunlardır:

 • Blog gönderileri
 • E-kitaplar
 • İnfografikler
 • Çevrimiçi broşürler, lookbooklar.

Sosyal Medya Pazarlama

Social Media Marketing

Bu kanal markanızı ve içeriğinizi, marka bilinirliğinizi, web site trafiğinizi arttırmak ve işletmeniz için potansiyel müşteri edinmenizi sağlamak amacıyla yapılır. Sosyal medya pazarlamacılığı için kullanılacak kanallar:

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedln
 • Instagram
 • Snapchat
 • Pinterest
 • Google+

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

PPC, reklamınızı he tıkladığınızda bir yayıncıya ödeme yaparak web sitenize trafik çekmenin bir yöntemidir. En yaygın PPC türlerinden biri, Google’ın arama motoru sayfalarında girdiğiniz reklam sonucu görebileceğiniz Google Adwords’tür. PPC ‘yi kullanabileceğiniz diğer kanallar:

 • Facebook’ta ücretli reklamlar
 • Twiterda tanıtılan sponsorlu tweetler
 • Linkedln’de paylaşılan sponsorlu mesajlar

Birleşik Pazarlama (Affiliate Marketing)

Bu, web sitenizde başkalarının ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için komisyon aldığınız bir performans tabanlı reklam türüdür. Kanalları ise:

 • YouTube iş ortağı programı aracılığıyla video reklamları üretme.
 • Sosyal medya hesaplarınızda birleşik pazarlama bağlantıları oluşturma.

Yerli Reklamcılık (Native Marketing)

Yerli reklamcılık, öncelikli olarak içerik odaklı ve diğer ücretli olmayan içeriklerin yanında bir platformda öne çıkan reklamları ifade eder. BuzzFeed destekli yayınlar iyi bir örnektir, ancak birçok kişi sosyal medya reklamcılığının “native” örneğin, Facebook reklamı ve Instagram reklamcılığını ele aldığını söylemektedir.

Pazarlama Otomosyonu

Pazarlama otomasyonu, temel pazarlama operasyonlarınızı otomatikleştirmeye hizmet eden yazılım çözümlerini ifade eder. Birçok pazarlama departmanı manuel olarak yapılması lazım olan ve tekrara dayanan görevleri otomatik hale getirir. Bunlar:

 • E-posta bültenleri
 • Sosyal medya yayın zamanlaması
 • Kampanya izleme ve raporlama faaliyetleri olarak sıralanabilir.

E-Posta Pazarlama

Mail Marketing

Şirketler e-posta pazarlamalarını kitleleri ile iletişim kurmanın önemli bir yolu olarak görürler. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmanın yanı sıra kişileri, işletmenizin web sitesine yönlendirmesini sağlamak amacıyla da kullanılır. Bir e-posta pazarlama kampanyasında göndereceğiniz mailler şunları içerebilir.

 • Blog abonelik bültenleri.
 • Materyal ya da uygulama indiren web sitesi ziyaretçilerini takip eden e-postalar.
 • Müşteri karşılama e-postaları.
 • Sadakat üyesi müşterilerinize ileteceğiniz tatil promosyonları.
 • Müşteriyi beseleyecek nitelikte ipuçları ve benzeri seri e-postalar.

Çevrimiçi Halkla İlişkiler Desteği

Dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleriyle hizmet veren çevrimiçi kapsama alanı sağlayan uygulamadır. CRM ile de ilişkilendirilmesi mümkündür. İnsanlara anlık sağlayacağınız bütün destek ve yazışmalar sayesinde bu desteği sağlamış olursunuz. Halkla ilişkiler çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz kanallar:

 • Sosyal medya aracılığı ile muhabir desteği.
 • Şirketinizin çevrimiçi incelemerini yaparak insanlara anlık hizmet vermek.
 • Kişisel web site ya da bloglarınıza yorum yapmak.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Dijital pazarlamacılar marka bilinirliğini arttırmak bu markaya ait satış kanallarını yöneterek dönüşüm elde etmek gibi şirketin elindeki tüm dijital kanallardan ürünlerini müşterilerine sunmaktan sorumludur. Bu kanallar arasında sosyal medya, şirketin kendi web sitesi, arama motoru sıralaması, e-posta, görüntülü reklamcılık ve şirketin varsa blogu yer alır.

Dijital pazarlamacı, her bir kanal için genellikle farklı bir performans göstergesine (KPI) odaklanır. Böylece şirkete ait dijital performansı doğru bir şekilde ölçebilir. Örneğin SEO’dan sorumlu bir dijital pazarlamacı, web sitelerinin bir sayfasının bir Google araması sonucunda ziyaretçilerden gelen organik trafiği ölçer ve buna göre optimize eder.

Şimdi bu alanlarda ne gibi stratejiler planlanır bunları görelim:

İçerik Pazarlama Uzmanı

Ana KPI: Sayfada geçirilen zaman, genel site trafiği, YouTube kanal aboneleri

İçerik pazarlamacılar, dijital içerik oluşturucularıdır. Şirketin site takvimini sıklıkla izler ve video da içeren bir içerik stratejisi geliştirirler. Bu profesyoneller genellikle, her bir dijital kanalda tanıtım lansmanlarının desteklendiği ürün ve kampanyaların sağlanması için diğer departmanlardaki kişilerle çalışırlar.

Sosyal Medya Yöneticisi

Ana KPI: Takipçi izlemeleri, Gösterimler, Paylaşımlar

Hee şeyden önce sosyal medya yöneticileri, şirketin yazılı ve görsel içeriği için bir yayın programı oluştururlar. Bu sayede hangi içeriğin hangi sosyal ağda yayınlanacağı konusunda bir strateji geliştirmiş olur. Bunu yaparken içerik uzmanı ile de çalışabilir ya da çalışır.

Pazarlama Otomasyon Koordinatörü

Ana KPI: Açık E-posta oranı, Kampanya Tıklama Oranı, Potansiyel Müşteri Oranı

Bu görev sorumluluğundaki kişiler, tüm pazarlama ekibinin müşterilerinin davranışını anlamasına ve işlerinin büyümesini ölçmesine yarayacak dijital kanalları organize ederek, yönetmeye yardımcı olur. Yukarıda açıklanan pazarlama işlerinin birçoğu birbirinden ayrı olarak yürütüldüğünden, bu dijital etkinlikleri bireysel kampanyalara ayırarak her bir kampanyanın performansının izleyecek birisinin olması önemlidir. Ülkemizde genelde yaygın olan iş açılımı ise Dijital Pazarlama Yöneticisidir.

Digital Statistic

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Çoğu çevrimdışı pazarlamanın aksine dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı sonuçları görmelerine olanak tanıyarak alınacak aksiyonun daha kısa sürede çözümlenmesine yarayacaktır. Örneğin: Bir gazeteye reklam verdiyseniz kaç kişinin gerçekten bu sayfayı okuduğunu ve reklamınıza dikkat edip etmediğini anlamanız tahmin yürütmenizle mümkün olacaktır. Herhangi bir satıştan reklamın sorumlu olup olmadığını bilmeniz de çok olası değildir.

Öte yandan Dijital Pazarlama ile bu ölçümleri yapmanız son derece mümkün. Bu ölçümleri yapmanız için gerekli olan araçları diğer makalemizde görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu